۲۱:۵۶:۴۱ - جمعه ۲۳ مهر ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
زنده یاد آفرامرزخان محمودی از ريش سفيدان و معتمدان بختياري در سن 90 سالگي درگذشت.
مراسم درگذشت زنده یاد آفرامرزخان محمودی از بزرگان و ريش سفيدان ايل بختياري برگزار شد
به گزارش پایگاه خبری شهرستان فلاورجان –نیوزفلاورجان- زنده یاد آفرامرزخان محمودی  از سران و معتمدان ايل بختياري بود که به واسطه عدالت و حق طلبي که داشت همواره مورد اعتماد و امين ايل بختياري بود. زنده یاد آفرامرزخان محمودی از ريش سفيدان و معتمدان بختياري  در سن ۹۰ سالگي درگذشت. با توجه به اينکه در بختياري رسم […]

به گزارش پایگاه خبری شهرستان فلاورجان --نیوزفلاورجان-

زنده یاد آفرامرزخان محمودی  از سران و معتمدان ايل بختياري بود که به واسطه عدالت و حق طلبي که داشت همواره مورد اعتماد و امين ايل بختياري بود.

زنده یاد آفرامرزخان محمودی از ريش سفيدان و معتمدان بختياري  در سن ۹۰ سالگي درگذشت.9866

با توجه به اينکه در بختياري رسم و رسومات بر اين است که مشکلات به دست بزرگان و ريش سفيدان حل و فصل مي شود به همين دليل زنده یاد آفرامرزخان محمودی  نزد ايل بختياري احترام خاصي داشت و بدون در نظر گرفتن شخص و فاميل در کمال بي طرفي به حل مشکلات مي پرداختند.
زنده یاد آفرامرزخان محمودی  تنها مورد اعتماد مردم کوهرنگ نبود بلکه در جاي جاي خطه بختياري به حل و فصل مشکلات لا ينحل از جمله دعواهاي ملکي و اختلافات قومي قبيله اي مي پرداختند.
مراسم تشییع زنده‌یاد روز ۳شنبه ۲۰ مهرماه  هم‌زمان با تاسوعا حسینی از اصفهان به مقصد زادگاه زنده‌یاد کوهرنگ برگزار شد شرکت‌کنندگان در مراسم متشکل از ایلات چهار لنگ و هفت لنگ و ترجمان‌ها و سازمان‌های دولتی بودند که پس از طی ۲۰۰کیلومتر مسافت زنده‌یاد را در زادگاه او کوهرنگ به خاک سپاردند.

بیش از ۱۰هزار نفر در این مراسم شرکت کردند که در نوع خود کم‌نظیر و یا بی نظبر بوده است.

پس‌ازآن مراسم سومین و هفتمین روز زنده‌یاد در روزهای ۵شنبه و جمعه برابر ۲۰و ۲۱مهرماه در حسینیه  بزرگ شهر  کلیشاد وسودرجان شهرستان فلاورجان  برگزار شد و روز ۵شنبه ویژه طایفه بامدی ( بابا احمدی) و روز جمعه ویژه سایر ایلات ۴ و۷ بختیاری و شهروندان و هم‌وطنان در اقسا نقاط کشور در نظر گرفته شد .

بر اساس آمار از پذیرایی و نهار حدود ۱۷۰۰۰نفر در مراسم سوم و هفتمین روز زنده‌یاد شرکت کردند.

علل و عوامل شرکت انبوه مردم :

شرکت انبوه و کم‌نظیر مردم در مراسمات تشییع و سوم و هفتمین روز زنده‌یاد را می‌توان بر خواسته از عوامل زیر عنوان کرد.

۱٫شخصیت اجتماعی و مردمی او ; زنده‌یاد فردی خیراندیش و مصلح بودند . و در حل‌وفصل اختلافات ایلی و منطقه‌ای نقش فعال و تأثیرگذاری داشت.

۲٫حق محوری و عدالت‌خواه بودند: او بر اساس حق و عدالت در بین مردم قضاوت می‌کردند.

۳٫به حسن هم‌جواری و همسایگی شهرت خاص داشتند.

۴٫او که حدود ۹۰سال عمر از خدا گرفتند تنها از مال ثروت دنیا یک‌خانه کوچک و قدیمی ساخت و در یک محله فقیرنشین اصفهان از خود به‌جای گذاشت.

  1. احترام ویژه ایلات به خانه دان با اصل و نسب و بزرگان و خان زادگان و خوانین خیراندیش.
  2. با توجه به ویژگی‌های شخصیتی و اجتماعی زنده‌یاد می‌توان نتیجه‌گیری کرد که عمده علت شرکت انبوه مردم در مراسم نه به خاطر پست و مقام ونه به خاطر مال و ثروت او بوده است . بلکه شرکت انبوه مردم به خاطر اخلاق نیک و انسان‌دوستی و خیرخواهی و خیراندیشی و مردم‌داری. و همراه مردم بودن و حضور مؤثر در حل‌وفصل اختلافات ایلی و منطقه‌ای و نیز اصالت خانوادگی او بود .روحشان شاد و راهشان پر رهرو باد .                                                                                             گزارش: رضا نجفی
انتهای پیام/ کپی برداری فقط باذکرمنبع " نیوز فلاورجان "بلامانع است

تماس با ما 09133387447 **09137828144

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب