کد خبر : 20314
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۵ - ۱۷:۲۹
فلاورجان دیارشهدای خط شکن:

پاره ای از معایب ومزایای استفاده از فضای مجازی

به گزارش پایگاه خبری شهرستان فلاورجان”نیوز فلاورجان ” نماینده مردم فلاورجان در مجلس تصریح کرد: براساس اطلاعات موجود آمار طلاق و سایر نابهنجاری ها در کشور ما شدیدا متاثر از فضای مجازی است حجت‌الاسلام سیدناصر موسوی لارگانی نماینده مردم فلاورجان و نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی یادداشتی درباره فضای مجازی منتشر کرد که

به گزارش پایگاه خبری شهرستان فلاورجان”نیوز فلاورجان ”

نماینده مردم فلاورجان در مجلس تصریح کرد: براساس اطلاعات موجود آمار طلاق و سایر نابهنجاری ها در کشور ما شدیدا متاثر از فضای مجازی است

حجت‌الاسلام سیدناصر موسوی لارگانی نماینده مردم فلاورجان و نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی یادداشتی درباره فضای مجازی منتشر کرد که متن آن به شرح زیر است:

صاحبنظران و نظریه پردازان علوم اجتماعی ،سیاسی واقتصادی بعد از بعد از جنگ جهانی دوم بویژه یک دهه پس ازآن با دو رویکرد به نقش ارتباطات و استفاده از رسانه ها و بالاخص رسانه های جمعی به مفهوم آن پرداخته اند. نخست افرادی چون ایورت راجرز، دانیل لرنر و دیگران ، به نقش رسانه ها در حل مشکلات ناشی از فقر جهانی و کمک به توسعه یافتن کشورها پرداخته اند. در مقابل منتقدانی چون «نیل پست من» معتقد است رسانه ها و یا هر ابزاری ، صرفنظر از چارچوب محدود و کاربرد اولیه آن ، این قدرت را دارد که از محدوده نخستین جدا شود و سیطره خود را در چارچوبی نوین و غیرقابل پیش بینی گسترش دهد و تکنولوژی را نه صرف ماشین آلات و تجهیزات بلکه آن را به صراحت نوعی ایدئولوژی می خواند و به این نکته مهم که تکنولوژی چه چیزهایی را به زوال و انحطاط و نابودی می کشاند توجهی نمی شود.

با ظهور و پیشرفت شبکه ها و سیستم های ارتباطی جدید، مسائل نوین و جدیدی در زندگی افراد حادث گردیده که توجه به پیامدهای مثبت و منفی ناشی از آنها از اهمیت زیادی برخوردار است . یکی از این شبکه ها «فضای مجازی» است. با توجه به اهمیت فضای مجازی در زندگی فردی و اجتماعی انسانها و کاربرد وسیع آن در میان افراد و همچنین تاثیری که بر سیاست ، فرهنگ ، اجتماع و اقتصاد در جامعه می گذارد آن را به موضوع مهمی تبدیل کرده است که مانند هر مقوله دیگر باید از منظر قوت و ضعف و با عزم ملی از خانواده به عنوان کوچکترین واحد اجتماع تا بالاترین نهادها و سازمانها در کشوربا امعان نظردیده شود.

فرصت‌های فضای مجازی ارزشمند بوده و باید حداکثر استفاده را از آن نمود و تهدیدهای آن شکننده ، مخرب و ویرانگر است و اگر مهار نشود بنیان خانواده و اجتماع را سست و متزلزل و به هویت ملی و اسلامی کشور خدشه و آسیب جدی خواهد رساند . همانگونه که مقام معظم رهبری ( مدظله العالی ) در دیدار با اعضای جبهه فرهنگی انقلاب در چند روزاخیر فرمودند”فضای مجازی حقیقتا قتلگاه جوانان ونوجوانان شده است”. در این یادداشت به طور موجز و مختصر به پاره ای از نقاط مثبت و منفی فضای مجازی و پیشنهاداتی در این زمینه پرداخته شده است .

پاره ای از مزایای استفاده از فضای مجازی:

– دسترسی آسان به اطلاعات روز جهان به واسطه شبکه جهانی اینترنت و فضای مجازی به شیوه ای سریع و فراتر از مرزهای جغرافیایی فراهم گردیده است در صورتی که در گذشته بدلیل وضعیت اقتصادی و اجتماعی ضعیف افراد از دستیابی به اطلاعات عقب می مانند که نتیجه شکاف دیجیتالی و نابرابری در دسترسی و استفاده از فنآوری های رسانه ها بود و لیکن در حال حاضر با دسترسی اکثریت شهروندان به رسانه ها ، شکاف آگاهی کاهش یافته و تعاملات وضعیت نُرم تری با توجه به امکان استفاده از این ابزار در عصر اطلاعات برای انسانها به خود گرفته است و انتقال و اشتراک گذاری اطلاعات در اشکال مختلف با سرعت بالا که در گذشته مستلزم وقت و هزینه بالا بود مهیا گردیده است.

– فضای کسب و کار اینترنتی و بازاریابی اجتماعی و تامین خواسته های مشتریان رافراهم می نماید . (که البته باید اصولی و مطابق با موازین باشد ) همچنین استفاده از ICT و فضای الکترونیکی امکان عرضه انواع خدمات با صرفه های اقتصادی را فراهم و هزینه های رفت و آمد ، سوخت ، حمل و نقل و … را کاهش داده است و در حفظ منابع محیط زیست موثر است.

پاره ای از معایب استفاده از فضای مجازی:

دین مبین اسلام به دلیل جامعیت آن ، به تمام مقوله های زندگی فرد توجه داشته و فرد مسلمان زندگی خود را بر مبنای آموزه های دینی شکل داده و با نگاه دینی سبک زندگی خود را انتخاب می نمایند . درصورتی که «زاکربرگ» خالق شبکه فردی یهودی است که خود را ملحد معرفی نموده و در طراحی شبکه ، هیچ خط قرمزی را برای کاربران تعریف ننموده است و به همین دلیل است که فضاهای مجازی سبک زندگی غربی را به کاربران شبکه القاء می نماید . اساسا شبکه های اجتماعی بر اساس سبک زندگی غربی و مخصوصا آمریکا طراحی شده اند و با سبک زندگی اسلامی کاملا مغایرت دارد امروزه در جامعه شاهد مسائل و موضوعاتی چون : بالارفتن سن ازدواج ، طلاق ، فرار از خانه ، فحشا ، کم شدن ارتباطات عاطفی ، ضعف بنیاد خانواده ، چند شخصیتی ، القای فرهنگ غرب ، حرمت شکنی ، قبح شکنی ، آسیب های روانی و فکری ، ترویج فرهنگ بی بند و باری ، روابط آزاد پسران و دختران ، و صدها مورد دیگر که موجب تغییر در نظام ارزشی و سبک زندگی شده است مواجهیم.

گوشه گیری، انزوا و مسائل روحی و روانی از پیامدهای استفاده ناصحیح از فضای مجازی است . مانوئل کاستلز در کتاب عصر ارتباطات در تائید موضوع بیان نموده است «جسم در کنار خانواده و روح و تمرکز آن در جمع نیست » و براساس اطلاعات موجود آمار طلاق و سایر نابهنجاری ها در کشور ما شدیدا متاثر از فضای مجازی است.

پیشنهادات:

– شورای عالی فضای مجازی با استفاده از فرصتهای فضای مجازی مفاهیم اسلامی را در سطح گسترده ترویج نماید که مورد تاکید مقام معظم رهبری است .استفاده از ظرفیت و امکانات جامعه از جمله نقش علما ، روحانیون و مبلغان دینی ، آموزش و پرورش ، فرهنگ و ارشاد اسلامی رسانه ها جمعی ومطبوعاتی ،مجلات ، نشریات ، ساخت فیلم های مذهبی و …. در توجیه مردم و فرهنگ سازی ضروری است.

– براساس سیاستهای کلی برنامه پنجم توسعه «پیوست فرهنگی» برای هر پروژه ملی الزام گردیده و هم چنین ایجاد شبکه ملی اطلاعات توسط دستگاههای اجرائی که می بایست علاوه بر تنفیذ حکم این ماده در برنامه ششم، اجرای آن با جدیت مورد توجه قرار گیرد .

– بازگشت به سبک زندگی اصیل ایرانی -اسلامی که نقش خانواده ها در این زمینه بارز می باشد . والدین باید مهارتهای لازم در مدیریت و تربیت صحیح فرزندان را فرا گرفته و خودشان گرفتار فضای مجازی نگردند .

– ترویج فرهنگ فعالیتهای اجتماعی باعث می شود کاربران شبکه های اجتماعی از تفرد به اجتماعات روی آورده و آسیبهای شبکه در بین آنها کاهش یابد و با فعالیتهایی چون شرکت در مراسم مذهبی ، سخنرانی ، ورزشهای همگانی و … زندگی را در دنیای واقعی تجربه نمایند.

– ترویج فرهنگ کتابخوانی

– توسعه سایتها و فضای مجازی توسط سازمانها و نهادها و تولید محصولات فرهنگی متناسب با فرهنگ و ارزشهای جامعه شامل انواع محتواهای آموزشی ، دینی ، ورزشی ، بازی های رایانه ای باقابلیت افزایش خلاقیت و مهارتهای کودکان و نوجوانان ، در مقابله با برنامه ها ومحتوای شبکه های مجازی غربی

سید ناصر موسوی لارگانی

نماینده مردم شریف شهرستان فلاورجان در مجلس شورای اسلامی

برچسب ها :

QR: پاره ای از معایب ومزایای استفاده از فضای مجازی
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

آخرین اخبار

 • نفرات برتر جشنواره تئاتر طنز پاتک معرفی شدند
  به گزارش پایگاه خبری شهرستان فلاورجان”نیوز فلاورجان ” آیین اختتامیه نخستین جشنواره استانی تئاتر خیابانی طنز دفاع مقدس “پاتک “۲۱ اردیبهشت ماه ه در سالن شهدای هنرمند اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان فلاورجان با حضور گروه های راه یافته به جشنواره و مسئولان برگزارشد http://newsfalavarjan.ir/34253
 • قراری از جنس مهربانی + فیلم
  معلم حق التدریس ، اهل منطقه پیربکران بدون هیچ چشم داشتی با آموزش دختر معلول روستایی، باشکوه ترین جلوه را به نمایش گذاشت.
 • دیداراستاندار اصفهان با مردم زحمتکش شهرستان فلاورجان
  دیدار دکتر محسن مهرعلیزاده استاندار اصفهان با کشاورزان شریف و زحمتکش شهرستان فلاورجان در تاریخ 23 فروردین 1397 در مصلی نماز جمعه فلاورجان
 • گرامیداشت شهید آبروی محله سردار شهید فتح الله ابراهیمی
  گرامیداشت شهید آبروی محله ویژه سردار شهید فتح الله ابراهیمی با حضور مسئولین شهرستان شهدای خط شکن فلاورجان ، خانواده معظم شهدا، بسیجیان و اقشار مختلف مردم در حسینیه گلزار شهدای شهر ابریشم محله یزداباد برگزار شد. گفتنی است که شهر ابریشم ۸۹ شهید در کارنامه ی افتخارات خود دارد.
 • مراسم شهید آبروی محله سردار شهید نبی الله علی عسگریان
  سردار شهید نبی الله عسگریان فرمانده گردان جند الله در دفاع مقدس بود که در خرداد ماه ۱۳۶۳ براثر شکنجه های فراوان دموکرات و کموله در کردستان، دیوان دره روستای نرگسِله به فیض شهادت نایل آمد؛ مراسم شهید آبروی محله سردار در مسجد رضوان شهر زازران شهرستان فلاورجان برگزار گردید.
 • شهید آبروی محله یادبود سردار شهید محمدعلی ابراهیمی
  یاد بود سردار شهید محمد علی ابراهیمی و شهدای سهرفیروزان در تاریخ: سه شنبه 96/10/12 مکان: حسینیه شهدا سهرفیروزان
پنل ارسال اس ام اس - سامانه پیام کوتاه - ارسال پیامک - سامانه پیامک - پنل ارسال اس ام اس - سامانه پیام کوتاه - ارسال پیامک - سامانه پیامک - پنل ارسال اس ام اس - سامانه پیام کوتاه - ارسال پیامک - سامانه پیامک - پنل ارسال اس ام اس - سامانه پیام کوتاه - ارسال پیامک - سامانه پیامک - پنل ارسال اس ام اس - سامانه پیام کوتاه - ارسال پیامک - سامانه پیامک - پنل ارسال اس ام اس - سامانه پیام کوتاه - ارسال پیامک - سامانه پیامک - نیوزفلاورجان