۹:۱۶:۲۷ - شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۴
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
ایجاد سالانه یک‌ میلیون شغل با خرید روزانه ۲۵۰۰ تومان کالای ملی/ رفاه و اشتغال پایدار دستاورد تحقق سهم ۲۵ درصدی تعاون
به گزارش پایگاه خبری شهرستان فلاورجان –نیوزفلاورجان-   ایجاد سالانه یک‌ میلیون شغل با خرید روزانه ۲۵۰۰ تومان کالای ملی/ رفاه و اشتغال پایدار دستاورد تحقق سهم ۲۵ درصدی تعاون اشتغال پایدار و کم‌هزینه در تعاونی‌ها و نقش آن در اقتصاد مقاومتی از مهمترین محورهای میزگرد سه‌جانبه نمایندگان مجلس شورای اسلامی، دولت و پارلمان مردمی […]

به گزارش پایگاه خبری شهرستان فلاورجان --نیوزفلاورجان-

 

ایجاد سالانه یک‌ میلیون شغل با خرید روزانه ۲۵۰۰ تومان کالای ملی/ رفاه و اشتغال پایدار دستاورد تحقق سهم ۲۵ درصدی تعاون

اشتغال پایدار و کم‌هزینه در تعاونی‌ها و نقش آن در اقتصاد مقاومتی از مهمترین محورهای میزگرد سه‌جانبه نمایندگان مجلس شورای اسلامی، دولت و پارلمان مردمی بخش تعاون بود که علاوه بر آن بر افزایش سهم تعاون تا ۲۵ درصد در اقتصاد تاکید شد.

 

به گزارش فالنا از شهرستان فلاورجان  خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، میزگرد بررسی نقش تعاون در اقتصاد مقاومتی با تکیه بر لزوم ایجاد اشتغال پایدار از طریق افزایش سهم تعاون به ۲۵ درصد اقتصاد، با حضور حجت‌الاسلام موسوی لارگانی نایب رئیس فراکسیون تعاون مجلس شورای اسلامی، علیرضا ناطقی مدیرکل تعاونی‌های خدماتی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و ماشاءالله عظیمی دبیرکل اتاق تعاون ایران برگزار شد.

در ابتدای این نشست عظیمی دبیرکل اتاق تعاون با اشاره به بررسی وضعیت بخش تعاون در اقتصاد و نقش آن در اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی یعنی مقاوم کردن سیاست‌ها و برنامه‌های اقتصادی مقابل تهدیدات است بنابراین طوری باید استراتژی و راهبرد تعیین شود که با بدترین نوع تهدیدات که منشأ درونی دارند مقابله کرد تا با بهترین فرصـت‌ها که آن هم از درون اقتصاد نشأت می‌گیرد از دست نرود.

وی گفت: پایه‌های اقتصادی را باید براساس توانمندی‌های داخلی استوار کنیم و علاوه بر این براساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی باید اقتصاد را از دو بیماری مزمن دولتی بودن و نفتی بودن نجات دهیم.

عظیمی با اشاره به اینکه دو بیماری نفتی و دولتی بودن اقتصاد منشأ رانت، فساد، تورم، رشوه و رکود می‌شود، گفت: اگر همانند ایجاد توانمندی‌های نظامی کشور را در مقابل برنامه‌ریزی‌های دشمن به لحاظ اقتصادی تقویت کنیم قطعاً دچار مشکل نخواهیم شد.

وی گفت: در رقابت‌های اقتصادی باید موضع تهاجمی داشته باشیم و به سمت بازارهای هدف همان طور که مورد اشاره درست مقام معظم رهبری است حرکت کنیم.

دبیرکل اتاق تعاون ایران با بیان اینکه از فرمایشات مقام معظم رهبری در مباحث اقتصادی و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ۳۰ مقاله استخراج کرده‌ام، گفت:یکی از مهم‌ترین مباحث تکیه بر اقتصاد دانش‌بنیان و ایجاد ارزش افزوده با جهش درآمدی تأکید شده است.

عظیمی با اشاره به جایگاه برتر ایران در تولید علم در منطقه تصریح کرد: راجع‌به بهره‌وری و هدفمندی که باید منجر به تغییر فرهنگ مصرف و کاهش مصرف انرژی می‌شد تنها توزیع پول بین مردم محقق شد و سایر بخش‌ها مورد غفلت واقع شد.

وی افزود: اقتصاد مقاومتی همان اقتصاد مداومتی است که باید برای حل موضوعات و در مقابل تهدیدهای دشمن برنامه‌ریزی کرد.

 

بر اساس این گزارش، حجت‌الاسلام موسوی لارگانی نایب رئیس فراکسیون تعاون مجلس هم در سخنانی یکی از مهم‌ترین راهکارهای تحقق اقتصاد مقاومتی که مدنظر مقام معظم رهبری است را تقویت جایگاه تعاونی‌ها عنوان کرد و گفت: ایشان در سال‌های مختلف موضوعات مرتبط با اقتصاد را مدنظر قرار داده‌اند و قطعاً اگر به آن توصیه‌ها عمل می‌شد اکنون ۴۰ درصد از مسیر اقتصاد مقاومتی محقق شده بود.

وی افزود: باید به جای شعار و طرح موضوعات به صورت عملیاتی کار انجام شود و در این خصوص دولت با پربارتر کردن بخش تعاون و اهمیت به آن موجب تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی شود.

حجت‌الاسلام موسوی لارگانی با تأکید براینکه طبق فرمایشات حضرت امام (ره) و تفکر افرادی که قانون اساسی را نوشته‌اند باید اداره امور توسط مردم انجام شود، گفت: در رأس مسئولان سابق کشور شهید بهشتی تفکر اینکه اداره کشور با سهیم کردن مردم انجام شود، نهادینه کرد. بنابراین یک چهارم اقتصاد کشور باید طبق قانون در اختیار تعاونی‌ها قرار گیرد.

وی افزود: متأسفانه دولت‌ها و مجلس‌های گذشته حمایت موثری از بخش تعاون نداشتند اما در تدوین برنامه ششم توسعه کشور این بخش باید هم مورد توجه مجلس و هم دولت قرار گیرد.

نایب رئیس فراکسیون تعاون مجلس شورای اسلامی با تأکید براینکه نیازهای قانونی بخش تعاون باید در برنامه ششم توسعه‌ای کشور گنجانده شود، ادامه داد: تعاون به دلیل ساختار و شاکله هدفمند در افزایش اشتغال با هزینه‌ بسیار اندک نقش مؤثری ایفا می‌کند.

حجت‌الاسلام موسوی لارگانی تأکید کرد: تعاونی‌ها به دنبال سود بیشتر نیستند و به همین دلیل مورد اعتماد مردم قرار گرفتند. بنابراین ضرورت وجود دارد خدمات‌رسانی به جامعه از طریق تعاونی‌ها دنبال شود.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه اگر هر ایرانی  ۲۵۰۰ تومان کالای ایرانی خرید کند در طول یک سال ۲ میلیون شغل ایجاد خواهد شد، گفت: یکی از معضلات مهم اقتصاد ایران اشتغال است و به جرأت می‌توان گفت ۵۰ درصد از عموم زندانیان به دلیل داشتن شغل پایدار و مناسب در کنار درآمد کافی زندانی هستند.

وی استفاده از ظرفیت‌های بخش تعاون را یکی از مهم‌ترین راه‌حل‌های رفع معضل اشتغال کشور عنوان کرد و افزود: رساندن تعاون به جایگاه واقعی در اقتصاد نیازمند به همت عالی و والا است.

به گزارش فارس، ناطقی مدیرکل تعاونی‌های خدماتی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم با اشاره به زمان ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: این سیاست در شهریورماه سال ۸۹ در دیدار با کارآفرینان مورد تأکید قرار گرفت و در بهمن‌ماه ۹۲ در ۲۴ بند ابلاغ شد که ۷ سیاست فرابخشی ابلاغ شد.

وی افزود: توسعه کارآفرینی، مشارکت آحاد جامعه، بهره‌وری، اصلاح الگوی مصرف و تکیه بر توانمندی‌های داخلی از مهم‌ترین مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی است.

ناطقی با اشاره به نقش تعاونی‌ها در سال‌های پس از انقلاب گفت: شبکه تعاونی‌ها در حوزه مسکن کالا را میانگین با ۱۰ درصد پایین‌تر نسبت به بخش خصوصی به مردم می‌رساندند.

مدیرکل تعاونی‌های خدماتی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در رابطه با مؤلفه‌های یک اقتصاد موفق گفت: اولاً اقتصاد باید روند روبه رشد داشته باشد و در ادامه توانمندی‌ رویارویی با چالش‌ها و مشکلات ایجاد شده توسط دشمن به وجود آید. بنابراین یکی از راهکارها طبق سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی استفاد از ظرفیت‌های مردمی است.

وی با بیان اینکه حرکت در مسیر واگذاری امور به مردم نیاز به منابع نفتی و دیگر درآمدهای ناشی از منابع تجدیدناپذیر را محدود می‌کند، گفت:‌ اقتصاد باید برمبنای دانش بومی و پایدار پایه‌ریزی شود و مزیت رقابتی در آن ایجاد شود.

ناطقی استفاده از ظرفیت‌ شرکت‌های دانش‌بنیان در اقتصاد را برای ایجاد ارزش افزوده موثر دانست و گفت: هم‌اکنون ۴۵۶ شرکت تعاونی دانش‌بنیان وجود دارند که در ایجاد زنجیره ارزش افزوده موثر خواهند بود.

وی افزود: یکی از ویژگی‌های اقتصاد دولتی به طور کلی پایین بودن کارایی و مشارکت کمتر در آن است و مدیریت امکان ایجاد بهره‌وری با استفاده از توانمندی‌های مجموعه را نخواهد داشت.

 

در ادامه این نشست، عظیمی دبیرکل اتاق تعاون ایران سهیم کردن مردم در اقتصاد لزوم استفاده از ظرفیت‌های رسانه ملی در معرفی پتانسیل‌های بخش تعاون و اهتمام مجلس و دولت برای ارتقای جایگاه اتاق تعاون علاوه بر خوشنامی این بخش را از جمع‌بندی میزگرد عنوان کرد و گفت: اقتصاد کلان با پول‌هار خرد و جزء کار دارد و تعاونی‌ها در این مسیر بهترین ظرفیت هستند.

در ادامه این میزگرد، موسوی لارگانی یکی از آرزوهای مقام معظم رهبری را بستن درب چاه‌های نفت اعلام کرد و گفت: باید به سمت افزایش صادرات کالاهای غیرنفتی پیش برویم که در این زمینه، تولید ملی مورد توجه قرار گیرد.

عظیمی در واکنش به صحبت‌های نایب رئیس فراکسیون تعاون مجلس تعاونی‌های را رکن اساسی ایجاد اشتغال پایدار عنوان کرد و گفت: براساس مطالعاتی که داشته‌ام تعاونی‌ها در دنیا سهم بزرگی از اقتصاد را در اختیار دارند و مدیریت بخش‌های مهم به تعاون واگذار شده است.

وی با اشاره به ضرورت استفاده از تولیدات داخلی برای ایجاد رفاه و اشتغال‌زایی در اقتصاد تصریح کرد: به طور متوسط هزینه ایجاد اشتغال در بخش تعاون یک سوم سایر بخش‌هاست و قطعاً اگر اتحادیه‌ها امکان امضای تفاهم‌نامه با سایر بخش‌ها و در کنار در اختیار گرفتن منابع لازم به اندازه یک وزارتخانه داشته باشند، شغل ایجاد خواهند کرد.

در این خصوص، ناطقی مدیر کل تعاونی‌های خدماتی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه هم‌اکنون ۱۰۰ هزار تعاونی فعال با گرایش‌های مختلف فعالیت می‌کنند، گفت: این ظرفیت تعاونی یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر فرصت شغلی ایجاد کرده است و به طور متوسط هر تعاونی با دارا بودن ۱۲۰ عضو ۱۵ فرصت شغلی ایجاد کرده است.

وی افزود: با وجود انکه در سال ۹۳ منابع وتسهیلات از محل وجود اداره شده به بخش تعاون تخصیص داده نشد اما ۴ هزار تعاونی با ایجاد ۶۰ هزار فرصت شغلی تشکیل شد و قطعاً اگر سیاست‌ها در مسیر درست قرار گیرد اشتغال هم ایجاد خواهد شد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه ساخت مسکن مهر با استفاده از ظرفیت‌های تعاونی تجربه خوبی برای دولت بود، گفت: در این حوزه یک میلیون واحد مسکونی به اعضاء تحویل و یا تحویل داده شده و بخش دیگری هم در حال آماده‌سازی است.

وی به ظرفیت‌های این بخش در توزیع سهام عدالت میان ۵۱ نفر از مشمولین اشاره کرد و گفت: ساماندهی تعداد ۵۱ میلیون نفر در قالب سهام عدالت کار بسیار عظیمی بود که با استفاده از پتانسیل تعاونی‌ها انجام شد.

موسوی لارگانی هم با اشاره به لزوم رساندن سهم بخش تعاون به ۲۵ درصد اقتصاد درباره افزایش کیفیت و توانمندسازی تعاونی‌ها گفت: نباید تنها به دنبال کمیت در ایجاد تعاونی‌ها باشیم بلکه باید ببینیم چند درصد از تعاونی‌ها در انجام کار و رسالت خود موفق عمل کرده‌اند.

وی همچنین ایجاد اشتغال پایدار از طریق بخش تعاون را یک ضرورت برشمرد و گفت: ایجاد اشتغال، افزایش رفاه در جامعه قطعاً حضور جدی بخش تعاون را می‌طلبد که بخش‌حاکمیت هم برای تقویت این حضور نقش داشته باشد.

انتهای پیام/ کپی برداری فقط باذکرمنبع " نیوز فلاورجان "بلامانع است

تماس با ما 09133387447 **09137828144

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب