کد خبر : 27071
تاریخ انتشار : چهارشنبه 14 تیر 1396 - 16:02

کشف یکی از بزرگترین گورستان های تاریخی پیش ازاسلام در شهرستان فلاورجان

  کشف یکی از بزرگترین گورستان های تاریخی استان اصفهان در طی پنجاه سال اخیر در شهرستان فلاورجان مدیر اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان فلاورجان، ظهر امروز از کشف یک گورستان بزرگ تاریخی متعلق به دوران پیش ازاسلام در محدوده این شهرستان خبر داد. حافظ کریمیان ظهر امروز چهارشنبه ۱۴تیر با اعلام

 
کشف یکی از بزرگترین گورستان های تاریخی استان اصفهان در طی پنجاه سال اخیر در شهرستان فلاورجان
مدیر اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان فلاورجان، ظهر امروز از کشف یک گورستان بزرگ تاریخی متعلق به دوران پیش ازاسلام در محدوده این شهرستان خبر داد.
رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان فلاورجان
حافظ کریمیان ظهر امروز چهارشنبه ۱۴تیر با اعلام این مطلب افزود:این گورستان بزرگ در گستره ای به مساحت ۱۶۸ هکتار قرار گرفته و دارای بیش از چهارصد گورسنگی است که توسط کارشناسان باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی استان در بخش پیر بکران از توابع این شهرستان کشف شده است.
اوافزود: طبق برآورد های اولیه ،اجرای برنامه های پژوهشی در قالب بررسی ، مطالعه و کاوش های باستان شناختی در این گورستان کم نظیر به اعتباری بالغ بر یک میلیارد ریال نیازمند است که همکاری تمامی نهادهای ذی ربط در سطح شهر ستان را می طلبد .
کریمیان مدیر اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان فلاورجان  تصریح کرد: در صورت تخصیص این اعتبار ،اطلاعات و یافته های ارزشمندی از اقوام ساکن در دوره های مختلف تاریخی در مناطق جنوبی اصفهان بدست خواهد آمد. بااین وصف روند تهیه پرونده ثبتی این گورستان بزرگ جهت ثبت در فهرست آثار ملی کشور در دست اقدام است.
درزمینه شاخصه های مختلف این گورستان تاریخی ، علمدار علیان مسئول گروه باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان نیز عنوان کرد: گورهای موجود دراین گورستان ،در دو نوع بزرگ و کوچک دیده می شوند که با استفاده از سنگ های قلوه و نیمه قواره احداث شده اند.
او تصریح کرد: هر گور بر بستری سنگی قرار گرفته و با دیوارهایی سنگ چین محصور شده است.بگونه ائی که: ارتفاع قبوربین۷۰تا۱٫۳۰سانتی متر ارتفاع دارد، همچنین پوشش گورها از سنگ های لاشه تخت تشکیل شده و بروی این پوشش تلی از سنگ های قلوه قرار گرفته است.
علیان همچنین ادامه داد و افزود: ورودی گورها عموما رو به جهت غرب قراردارند. با اینحال بررسی معماری سنگی و یافته های سفالی این گورها نشان می دهد که احتمالا این گورستان بزرگ در دوره اشکانی فعال بوده است.
بررسی ها نشان میدهد که این مجموعه تاریخی بزرگترین گورستان تاریخی کشف شده در فلات مرکزی ایران درطی پنجاه سال اخیر توسط سازمان میراث فرهنگی است..

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

https://eitaa.com/joinchat/2296250375Cf7848d8bdc