کد خبر : 53126
تاریخ انتشار : جمعه 1 تیر 1403 - 13:22

فلاورجان/بخش اول ازدومین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری

سیاست گذاری در یارانه‌ها، محرومیت زدایی و فقر از زبان ۶نامزد ریاست جمهوری

سیاست گذاری در یارانه‌ها، محرومیت زدایی و فقر از زبان ۶نامزد ریاست جمهوری

به گزارش پایگاه خبری نیوز فلاورجان دومین مناظره دوم ۶ کاندیدای انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری با عنوان «خدمات‌رسانیِ عدالت‌محور دولت»، پنجشنبه شب؛ ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ با اجرای مهدی خسروی گوینده خبر آغاز و در ساعت ۱۰ دقیقه بامداد تمام شد مسعود پزشکیان، محمدباقر قالیباف، سعید جلیلی، علیرضا زاکانی، امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی و مصطفی پور محمدی

به گزارش پایگاه خبری نیوز فلاورجان دومین مناظره دوم ۶ کاندیدای انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری با عنوان «خدمات‌رسانیِ عدالت‌محور دولت»، پنجشنبه شب؛ ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ با اجرای مهدی خسروی گوینده خبر آغاز و در ساعت ۱۰ دقیقه بامداد تمام شد

مسعود پزشکیان، محمدباقر قالیباف، سعید جلیلی، علیرضا زاکانی، امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی و مصطفی پور محمدی شش کاندیدای تایید صلاحیت شده هستند که در این مناظره حضور دارند.

سوالات بخش اول؛ سیاست گذاری در یارانه‌ها، محرومیت زدایی و فقر:

برنامه دولت شما برای عادلانه کردن یارانه ها چیست؟
ارز ترجیحی به ابتدای زنجیره تولید داده شود یا اینکه دولت در قالب کالابرگ و یا نقدی به مصرف کننده دهد؟
تا پایان برنامه باید فقر مطلق به صفر برسد؛ برنامه شما برای توانمندسازی پایدار جامعه به ویژه نیازمندان چیست؟
برای رفع فقر و محرومیت زدایی چه برنامه ای دارید؟

******

قاضی زاده هاشمی طی سخنانی در دومین مناظره انتخاباتی در فرصت ۴ دقیقه اول بخش اول، در پاسخ به سئوال کارشناسان در خصوص سیاست گذاری در یارانه‌ها و محرومیت زدایی و فقر گفت: پیروزی تیم والیبال ایران در مقابل آمریکا و هلند را تبریک می گویم که با تعویض سرمربی خارجی به ایرانی شکل گرفته است. همانطور که پیامبر اسلام و دین اسلام معتقدند فقر امر نکوهیده ای است و جامعه باید مرفه باشد. نظام اسلامی باید طوری برنامه‌ریزی کند تا برخورد با ریشه های فقر شکل بگیرد. متاسفانه در دهه نود اوضاع خوبی را طی نکردیم. رشد اقتصادی ما منفی یا نزدیم به صفر شد، ولی ماحصل آن این بود که ۳۰ درصد سفره ایرانیان کوچک شد.

وی ادامه داد: ۱۰۰ میلیارد دلار در دهه های گذشته توزیع کردیم، اما باعث رشد معیشت مردم نشد و به نفع کسانی شد که یا در قاچاق سوخت بودند و یا از این یارانه ها بیشتر استفاده کردند. قطعی برق و گاز در تابستان و زمستان شکل گرفت و امروز حتی مجبور به واردات انرژی شدیم. لازم است تا سازوکار را اصلاح کنیم.۳۰ درصد از مردم ایران درآمد کمتر از دوازده میلیون دارند و نیاز به کمک دارند نیمی از این ۳۰ درصد حتی یک شاغل هم در خانواده ندارند.

قاضی زاده هاشمی اظهار کرد: بنابر این شاغل کردن حتی یک نفر از اعضای خانواده در دستور کار دولت ما خواهد بود. دارایی های مردم که در اختیار دولت است باید به مردم منتقل شود. اصلاح سازوکار های مندرج در هدفمندی یارانه ها نیز باید اتفاق بیفتد تا مجموعه جامعه از آن برخوردار شود.

یارانه ها را باید به انتهای زنجیره بدهیم

قاضی زاده هاشمی در فرصت ۴ دقیقه دوم بخش اول خود، گفت: از آقایان پورمحمدی و پزشکیان این سوال را دارم مبنی بر اینکه سال‌ها تحریم‌ها وجود داشته است، اما چرا عملکرد دولت های  نهم، دهم و سیزدهم در مقابل تحریم‌ها با دولت یازدهم و دوازدهم متفاوت است؟ آقای پورمحمدی در همه دولت ها بوده اند و از این جمع به شرایط آگاه تر است.

وی ادامه داد: راهکارهای دولت شهید رئیسی انجام و پیاده سازی شد. یکی از برنامه های جدی ما در بنیاد شهید برگرداندن دارایی های مردم به آنان بود و از بنگاه داری به نفع مردم خارج شدیم. همچنین کسانی که در سه دهک پایین جامعه بودند تحت پوشش قرار گرفتند. دو قالب کلی داریم؛ یکی پوشش همگانی برای اصلاح ناترازی انرژی و باز توزیع منابع که شبیه آن چیزی است که آقای زاکانی درباره بنزین، گاز و برق فرمودند. اما طرح ما پلکانی و مطابق پول ملی است. فرضمان این است که هر خانواده ایرانی دو خودرو دارد ، سال اول ۴۰ میلیون تومان و سال بعد ۶۰ و سال آخر ۹۰ میلیون اعتبار انرژی در قالب کارت در اختیار خانواده ها قرار می گیرد. برای پرداخت این هزینه ها پشتیبانی از کالا برگ ها را داریم.

این نامزد انتخاباتی یادآور شد: نظام یکپارچه مالیات و یارانه بر اساس مالیات بر اشخاص در نظر گرفتیم. افرادی که درآمدی بیش از هزینه ها دارند، بر اساس کل درآمدشان مالیات اخذ خواهد شد. یارانه را باید به انتهای زنجیره بدهیم اما ابتدای زنجیره نیز نیاز به توجه دارد. در حوزه توسعه مراتع و … نیز باید به تولیدکنندگان کمک کنیم.

قالیباف: حفظ قدرت خرید خانوار به عهده رئیس‌جمهور است

به گزارش پایگاه خبری نیوز فلاورجان کاندیدای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه حق مردم زندگی خوب است، گفت: زندگی بخش قابل توجهی از خانوارها به سختی می‌گذرد لذا حفظ قدرت خرید خانوار به عهده رئیس‌جمهور است.

وی گفت: از ابتدا در موضوع یارانه‌ها هدفمند عمل نشده و شیوه آن هم به درستی اجرا نشده است.

وی تاکید کرد: باید در استفاده از انفال به عنوان اموال عمومی عدالت رعایت شده و  از تبعیض جلوگیری شود.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه حق مردم زندگی خوب است، گفت: زندگی بخش قابل توجهی از خانوارها به سختی می‌گذرد لذا حفظ قدرت خرید خانوار مستقیما به عهده رئیس جمهور است که باید پاسخگو باشد.

قالیباف ادامه داد: چرا باید کسی که تمام عمرش را کار کرده و اکنون بازنشسته شده، فقیر باشد؟ دولت نباید اجازه بدهد این افراد فقیر باشند لذا باید کاری کرد که سهم نیروی کار از تولید کاهش پیدا نکند.

وی درباره پرداخت یارانه به تولیدکننده و یا مصرف کننده گفت: معتقدم یارانه باید به انتهای زنجیره یعنی مصرف کننده داده شود البته دقیقا بدانیم چگونه و به چه روش و به چه کسانی. چون در غیر این صورت نمی‌توان عدالت را رعایت کرد همچون وضعیت فعلی که در این زمینه مشکلاتی داریم.

قالیباف تورم را از مشکلات کشور برشمرد و گفت: بودجه کشور زندگی مردم را جابجا می کند و انگار با همین بودجه به زندگی مردم دست‌برد زده و بخشی از ظرفیت خرید مردم را بر می‌داریم و افراد دارای درآمد ثابت آسیب می بینند.

وی توضیح داد: باید افزایش حقوق افراد به میزان رشد تورم از دو طریق به انتخاب خودشان باشد؛ به صورت نقدی و یا به صورت دادن کالاهای اساسی و لوازم اساسی خانگی.

برخی افراد ۲۲ برابر یک خانواده انرژی مصرف می‌کنند

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در بخش دوم مرحله اول مناظره گفت: بعضی از مردم عزیزمان اصلا امکان اینکه کار کنند را ندارند و حتی امکان توانمندسازی در آن‌ها نیست؛ در اینجا باید دولت آن‌ها را صدرصد تامین کند.

وی ادامه داد: باید برای انجام این کار تا آخر برنامه، بیمه فراگیر در حوزه نظام تامین اجتماعی چند لایه درست کرد ولی تا آن موقع امسال مشکلات افراد زیر خط فقر و در خط فقر مطلق و افراد ضعیف شده را باید جبران کرد.

قالیباف توضیح داد: اکنون درآمد دهک‌های پایین نسبت به دهک بالا یک به ۱۴ است یعنی آن‌ها ۱۴ برابر درآمد بیشتر دارند. در حوزه ثروت نیز دهک بالا ۴۵ برابر دهک‌های پایین ثروت دارند.

وی گفت: حالا ما انفال داریم که انرژی است و مصرف آن یک به ۲۲ است یعنی برخی افراد ۲۲ برابر یک خانواده دیگر مصرف می‌کنند که این عین بی‌عدالتی و ظلم به افراد است که باید به سرعت و هدفمند اصلاح کرد.

قالیباف خاطرنشان کرد: ۴۴ درصد مردم خودرو ندارند و یارانه بنزین نمی‌گیرند. خانواده‌هایی داریم که در طول سال ۱۴۵ میلیون تومان یارانه بنزین می‌گیرند و خانواده‌ای داریم که حتی یک ریال یارانه بنزین نمی‌گیرد.

وی با اشاره به طرح هدفمندسازی خود گفت: نزدیک به ۴۰ درصد انرژی را بد مصرف کرده و از دست می‌دهیم. باید ابتدا استاندارد معمولی برای خانواده‌ها مشخص کرد و براساس آن اگر خانواده‌ای انرژی کمتری مصرف کرد، از آن میزان استفاده کند.

قالیباف توضیح داد: در این طرح اختیار برای مردم گذاشته شده که برای میزان صرفه‌جویی انرژی اعم از گاز و بنزین و برق استفاده کرده و حتی تبادل کند یا اینکه آن را در بازار مربوط به انرژی در بورس داده و ریالی بگیرد یا اینکه سرمایه‌گذاری ارزی کند. پیش از این گفتیم که می‌خواهیم با ارزهای در اختیار هم‌وطنان سرمایه گذاری ارزی کنیم.

این کاندیدای انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری افزود: براین اساس اگر کسی صرفه جویی انرژی کرد می‌تواند آن را در بورس برای تبدیل کردن و سرمایه‌گذاری به صورت ارزی انجام دهد؛ می‌تواند به نفت تبدیل کرده و یا در بازار بورس سرمایه گذاری کند.

قالیباف گفت: مهم این است که انفال باید به نفع مردم باشد و بعد هم دولت این‌ها را در تولید و سرمایه‌گذاری استفاده کند تا کیک اقتصاد بزرگ شود.

 

پورمحمدی در فرصت ۴ دقیقه اول بخش اول خود گفت: خدمات‌رسانی عدالت‌محور مسئله اساسی برای همه دولت‌هاست که در دو دهه گذشته جدی‌تر مطرح شد تا یارانه‌ها را به نحوی توزیع کنیم که خدمات مناسب به همه طبقات به ویژه محرومان برسد و عدالت هم رعایت شود.

وی افزود: اما واقعیت این است که این حجم توزیع یارانه‌ها موجب آسایش و آرامش و رضایت طبقه محروم نشده و الان مشکلات اقتصادی زیادتر شده و عدالت هم چندان که مطلوب بود رعایت نشده است.

پورمحمدی تاکید کرد: این امر منجر به غنی‌شدن یک عده و کم‌شدن دهک‌های طبقه متوسط و فقیر شدن طبقات پایین و گسترش دهک‌های فقیر شده و این آماری است که اعلام شده است.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری یادآور شد: تقریباً توسعه توزیع یارانه‌ها به این شکل همزمان شد با تحریم‌ها. وقتی که نزدیک به ۱۷ تا ۱۸ سال تحریم‌ها انجام شده، اول خیلی از ما انکار کردیم و اهمیتی ندادیم، توجه نکردیم، همان موقع باید کنترل می‌کردیم، اجازه نمی‌دادیم نهادهای بین‌المللی همه ابزار و شبکه‌هایی که ما نیاز داریم  واقتصاد خودمان را با آن تقویت کنیم، را چنین کنند.

وی ادامه داد: در زمان آقای احمدی‌نژاد در اواخرش پذیرفت و در گزارش‌هایش بود. اما متأسفانه داستان نقل و انتقال مالی پیش آمد که جلوه دیگری از محدودیت‌سازی برای کشور ما شد؛ مثل اف‌ای‌تی‌اف که اواخر دولت آقای احمدی‌نژاد این قصه باز مطرح شد، نامه‌اش نوشته شد و برخی دوستانی که در این جلسه هستند نامه‌اش را نوشتند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: اما عملاً ۱۰ تا ۱۱ سال است که این وضعیت باقی مانده و کل اقتصاد ما برای تبادل مالی قفل است. پس طبعاً یک بخش جدی که نمی‌توانیم کار کنیم و مشکل داریم این است که منابع نداریم و اقتصاد ما در ریل درستی نیست.

پورمحمدی یادآور شد: تحریم‌ها هم تشدید شد و فشارهای بیشتری وارد کرد. در داخل قرار بود خنثی‌سازی کنیم. اولین یا دومین جلسه دولت یازدهم سئوال شد بهترین پیشنهاد اعلام شود. من گفتم در سازمان بازرسی در زمان دولت قبلی کار کردیم و یارانه‌ها یک مشکل جدی است. حجمش گسترده است، هدفمند نیست، کل منابع ما را می‌بلعد و در کنارش هم فساد توزیع شده است اما حرف‌های خوبی هم پاسخ داده نشد.

وی ادامه داد: دوستانی که اینجا هستند یا به خنثی‌سازی تحریم و فضاسازی اجتماعی بی‌توجه بودند یا برای خنثی‌سازی داخلی که اقتصاد مقاومتی فرمایش رهبری است چه اقدامی انجام دادند؟ ۱۵ تا ۱۶ سال گذشته است و این دوستانی که دور این میز نشسته‌اند درگیر بودند کجا جدی عمل کردند؟ کجا برخورد کردند؟ هفت تا هشت روز است تبلیغات انتخاباتی شروع شده و فضای اجتماعی کشور هنوز داغ نیست، معلوم است حس جدی ندارند، اعتماد ندارند و صداقت ما را جدی نمی‌بینند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: ما باید برگردیم به اعتمادسازی خود و برگردیم به پیشینه خود که با صداقت چه کار کرده‌ایم؟ کسانی که حقایق و واقعیت‌های اجتماعی را قبول نداشتیم و هیچ تلاش برای کنترل آن نداشتیم و برای خنثی‌سازی نداشتیم و الان برای آن نسخه می‌پیچیم. معلوم است که مردم قبول نمی‌کنند و راهکارها هم ناقص می‌ماند.

بزرگواران دور میز اصلا نمی‌خواهند به موضوعات جدی کشور بپردازند

پورمحمدی در فرصت ۴ دقیقه‌ دوم بخش اول این مناظره که به بیان دیدگاه‌ها و اظهارنظر درباره برنامه‌های سایر نامزدها اختصاص داشت، گفت: آمارها و بیان مشکلات پیوسته گفته شده، دوستان ما هم در این جلسه گفته‌اند و راه‌حل‌ها هم پیوسته در دوره‌های مختلف در برنامه‌های مختلف بیان شده و می‌شود اما واقعیت این است که نمودارها منفی است. در همه دوره‌ها نقدینگی و تورم بیشتر می‌شود و خط فقر توسعه می‌یابد و فاصله بین غنی و فقیر افزایش می‌یابد.

وی افزود: چرا به علت‌ها نمی‌پردازیم و چرا با سکوت و پاک کردن صورت مسئله فکر می‌کنیم می‌توانیم از روی مشکلات بپریم؟ ما هنوز حاضر نیستیم به مشکلات اساسی اشاره کنیم. یارانه سوخت ۱۲۰ میلیارد دلاری را باید مورد توجه قرار دهیم. بزرگوارانی که دور این میز نشسته‌اند اصلا نمی‌خواهند به موضوعات جدی کشور بپردازند، اصلا نمی‌خواهند پاسخ دهند، می‌خواهند به سکوت بگذرانند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: من صادقانه می‌گویم و به دوستان هم ارادت دارم اما باید با مردم صادق باشیم ولی به چند نمونه اشاره می‌کنم. مثلاً برادر عزیزمان جناب آقای جلیلی، اول که نسبت به تحریم‌ها مواضع معلومی دارند و نمی‌خواهم تکرار کنم. یاد دارم در شورای عالی امنیت ملی موضوع اف‌ای‌تی‌اف مطرح شد که سال ۹۵ بود. من و آقای طیب‌نیا دعوت شدیم که عضو شورای عالی ضدپولشویی بودیم.

پورمحمدی تاکید کرد: آنجا به بحران‌های تبادل مالی اشاره کردم و گفتم برجام هم نباشد این شرایط ما را گرفتار می‌کند. آقای جلیلی پایان جلسه به من گفت آقای پورمحمدی تو مسئول باشی ما قبول داریم اما آقایان مسئول باشند ما قبول نداریم. گفتم آقا اصل مطلب را که اشکال وجود دارد بپذیریم و بعد باهم به شروط و قیودی برای حل مشکل باید برسیم. هفت تا هشت سال از آن روز گذشته اما مدام به اقتصاد فشار آمده است.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری یادآور شد: آقای پزشکیان این کسانی که دور شما را گرفته‌اند و در ستادهای شما غلغله است و در نوبت پست و مقام قرار دارند، آقای پزشکیان وقتی موضوع برجام شد چنان شیپور و طبل پیروزی زدید. من که نسبت به برجام موضع روشن دارم و می‌گویم از یک روزنه دودرصدی هم به نفع ملت باید استفاده کرد و باقدرت باید به جنگ کسانی رفت که حق مردم را ضایع می‌کنند.

وی گفت: برجام ۱۰ تا ۲۰ درصد روزنه ایجاد می‌کند اما آقایان رفتند و ۱۰۰ درصدی‌اش کردند و گفتند همه مشکلات حل می‌شود اما از فرصت خنثی‌سازی تحریم باید در آن دولت استفاده کافی می‌شد، اما متاسفانه اجرا نشد، همین‌ها دور شما را گرفته‌اند.

 

زاکانی در چهار دقیقه اول درباره عادلانه کردن یارانه‌ها، پرداخت یارانه‌ به تولیدکننده یا مصرف‌کننده نهایی و برنامه‌هایش پاسخ داد و گفت: حوادث اخیر تلخ را تسلیت می‌گویم. کشوری ثروتمند هستیم اما مشکل‌مان توزیع نادرست است. آدرس غلط داده بودند بعدا اثبات می کنم. کل این شعارها قبلا داده شده است. یارانه خانوار در حوزه بنزین، گاز و برق درست در کشور توزیع نمی‌شود. ما در بسته رفاه هم یارانه انرژی داریم، هم ناظر به مسکن، معیشت، اشتغال، رفاه و تفریح مردم است.

 

وی ادامه داد: یارانه طلایی تنظیم کردیم که ما به ازای آن در خانوار به هر خانواده سه نفره معادل اعتبار ۲۰ گرم طلا، یارانه می‌رسد یعنی یک خانواده پنج نفره ۱۱۰ میلیون تومان در سال یارانه می‌گیرد. به میزان انتقال سوخت‌های فسیلی به سمت سوخت‌های پاک، سودشان بیشتر می‌شود. عشایر،‌ روستاییان و بازنشستگان ثروتمند می‌شوند و به میزان صرفه‌جویی، سود می‌کنند.

 

وی ادامه داد: برقی هم که صرفه‌جویی می‌شود به کارخانجات و کشاورزی داده می‌شود و دیگر نیاز به قطع برق صنایع و کشاورزی نیست.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: از ابتدای شروع دولتم هم برای خانوارها حساب ویژه باز می‌کنیم و  اعتبار واریز شده به این حساب مصون از تورم خواهد بود.

از ابتدای دولت خدمت، نفری ۲۲ میلیون تومان یارانه انرژی می‌دهیم

زاکانی در چهار دقیقه دوم از مرحله اول مناظره، گفت: از ابتدای دولت خدمت نفری ۲۲ میلیون تومان یارانه انرژی به اعتبار طلا داده خواهد شد. دهک اول بیش از دو برابر شرایط ویژه پیدا می‌کند، مگر کسانی که نخواهند صرفه‌جویی کنند. بنزین از  ۳۰۰۰ به ۱۵۰۰ تومان کاهش می‌یابد و قیمت‌های دیگر هم تغییر نمی‌کند.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: یارانه باید به حلقه ماقبل آخر و فرآیند تولید، توزیع و مصرف پرداخت می‌شود.

وی ادامه داد: پورمحمدی آدرس غلط می‌دهد. نکات جدی باید در جای خودش بحث شود. مشاور جناب پزشکیان گفت دولت رئیسی سه سال فلاکت‌بار داشت. البته خودشان باید پاسخگو باشند به جای توصیه‌های اخلاقی. دوره سیاه ۸ ساله روحانی کشور را به باد داد، سه سال دولت شهید رئیسی حتما بهتر از روحانی بود. ژنرال‌های اقتصادی مردم را بیچاره کردند. در حوزه مسکن بدتر از همه. گفتند با فساد مبارزه می‌کنیم وقتی برادر رئیس‌جمهور رفت برای رسیدگی به پرونده‌هایش، روحانی موضع‌گیری کرد و گفت اعلام جنگ می‌کنم.

زاکانی ادامه داد: وعده ۱۰۰ روزه دادند و بعد به شعور مردم توهین کردند یا با حذف کارت سوخت میلیاردها تومان به مردم ضرر زدند. دولت رئیسی ۱۳۰۰ همت بدهی داشت و روحانی بودجه یک سال را پیش‌خور کرد.

وی ادامه داد: وقتی از درون اتاق شیشه‌ای مسیر را دنبال کردند ۲۰۵ هزار میلیارد تومان بدهی دولت بود و دولت رئیسی ۱۳۰۰ همت بدهی داشت و کل بودجه کشور ۱۳۷۰ همت بود. روحانی دولت را بدهکار کرد. وقتی با آمریکا مواجه شد سر شما را کلاه گذاشتند.

زاکانی ادامه داد: کشور ۸ سال رئیس جمهور نداشت. وقتی قطار تبریز آتش گرفت و ۴۵ نفر به رحمت خدا رفتند، وزیر آن دولت که در ستاد پزشکیان است، گفت مردم بیمه هستند.

وی گفت: اگر آقای پزشکیان ناراحت نمی‌شود می‌خواهم بگویم آقای پزشکیان همان دولت آقای روحانی است و آدمهایی که در ستاد ایشان هستند، همگی در دولت روحانی بودند.

 

پزشکیان  در فرصت ۴ دقیقه نخست بخش اول خود با به نمایش گذاشتن نمودارهای اقتصادی اظهار کرد: در گام اول باید ببینیم که کجا هستیم؛ بر اساس آمارها مصرف دهک‌های پایین و بالا در رابطه با یارانه‌های انرژی و بنزین وحشتناک است و اختلاف بسیاری میان دهک های بالا و پایین وجود دارد و ما به کسانی که توانمند هستند بیشتر امکانات می دهیم و به آنهایی که پول ندارند پول کمتری می دهیم.

وی افزود: وضعیت جمعیت زیر خط فقر ما بدتر شده که بهتر نشده است؛ مناطق در حاشیه و مرزها به شدت وضع‌شان خراب است و برای اینکه ما بخواهیم این بی عدالتی را اصلاح کنیم باید اول ببینیم که اول کجا را باید نگاه کنیم و آمار و ارقام نیز کاملاً گویاست که کجا هستیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: چگونگی حل این مشکلات در گام اول به داشتن زبان و نگاه مشترک بازمی‌گردد و مشکلات داخلی باید حل شود. از سوی دیگر دولت برای تقسیم منابع باید بطور هدفمند رفتار کند و اگر می‌خواهد قیمت‌ها را درست کند، باید زیرساختها و حمل‌ونقل عمومی را درست کند؛ بانک‌ها ۵۵ درصد وام‌ها را به تهران می‌دهند و این یعنی توسعه در تهران و اطراف تهران و عدم توسعه در سایر نقاط کشور.

پزشکیان تاکید کرد: با مشارکت اقتصاددانان، دانشگاهیان و هماهنگی همه مجموعه ها و هماهنگی با مردم باید یارانه‌ها را هدفمند کرد و به دهک های پایین داد و اجازه نداد دهک های پایین بهره کمتری نسبت به دهک های بالا ببرند؛ باید نسخه‌ای با داشتن پشتوانه کارشناسی بنویسیم و نسخه‌ای که در این زمینه باید نوشت، به این سادگی نیست. از طرف دیگر اگر کنترل تورم و رشد اقتصادی را درست نکنیم، هر اقدامی که انجام دهیم منجر به فقیر شدن همه می‌شود.

هر کسی به ستاد من بیاید، او را می‌پذیرم

وی در ادامه در فرصت ۴ دقیقه دوم بخش دوم این مناظره که به بیان دیدگاه‌ها و همچنین اظهار نظر درباره برنامه‌های سایر نامزدها اختصاص داشت، گفت: فقط میخواهم بگویم که می‌دانید چرا اینجا هستیم؟ برای اینکه با هم دعوا می‌کنیم؛ این به آن حرف می‌زند و با این حرف‌ها هم مشکلات حل نمی‌شود.

وی با به نمایش گذاشتن نمودارهای اقتصادی ادامه داد: وضعیت سفره مردم در زمان آقای رئیسی روز به روز بدتر شده است؛ من وزیر دولت آقای خاتمی بوده‌ام، از نظر اقتصاد و شاخص و عدد رقم نگاه کنید ببینید آنجا ثبات بیشتر بوده یا این حرف‌هایی که مطرح می‌شود؛ علت اینکه ما به اینجا رسیدیم این است که بیخود با هم دعوا می‌کنیم و خیال می‌کنیم که بهتر هستیم.

نامزد انتخابات چهاردهمین دوره ریاست‌جمهوری در پاسخ به اظهارات یکی از نامزدها درباره حضور برخی افراد در ستاد انتخاباتی‌اش اظهار کرد: هر کسی به ستاد من بیایید من او را می‌پذیرم برای اینکه می‌خواهم رای بگیریم اما به آنچه عمل می‌کنیم که سیاستهای کلی ابلاغی رهبری است و این خط قرمزی است که ما رعایت می‌کنیم. در نتیجه مشکل این است که باید درد مردم را داشته باشیم؛ وقتی در حال خرج کردن پولها و منابع در جاهای پولدار هستیم یعنی ما چابهار، خوزستان و سیشتان و بلوچستان و کردستان را نمی‌بینیم.

پزشکیان عنوان کرد: در تئوری‌هایی که گفته شده راه حل‌های بسیاری وجود دارد و من محاسبه کردم که به راحتی می‌توان نفری ۱۰ میلیون تومان پرداخت کرد اما لازمه مدیریت تورم و شاخص ها ، انسجام داخلی، کنار گذاشتن دعواها و رسیدن به زبان و نگاه مشترک و دیدن مردم محروم است؛ اگر ما وضعیت رشد اقتصاد و اشتغال را درست نکنیم و مشکل‌مان را با دنیا حل نکنیم، همین الان روزانه بالای چند هزار میلیارد به خاطر تصمیمات ناصواب ما در حال هدر رفتن است؛ ما دقیقاً اگر به قانون عمل کنیم، باید بازنشستگان و معلمان را ببینیم اما اینگونه عمل نکردیم؛ چرا دولت‌ها چه دولت شهید رئیسی و چه دولت روحانی طبق تورم حقوق را اضافه نکردند؟ اینها واقعیت‌ها است و اگر ما می‌خواهیم مشکلات برطرف شود، باید با مردم صادق باشیم؛ همواره به مردم وعده دادیم اما وقتی آمدیم نشد.

وی‌ با بیام اینکه «مشکل امروز ما دعوای داخلی و مشکلات خارجی است»، دامه داد: من نمی‌خواهم بگویم اما در دولت شهید رئیسی چرا وزیر کشاورزی را گرفتند؟ چرا چایی دبش درست شد؟ چقدر الان کارهایی می‌کنند که نمی‌خواهیم وارد شویم.

 

جلیلی در فرصت ۴ دقیقه اول بخش اول خود گفت: پیروزی تیم والیبال کشورمان برابر  آمریکا را تبریک می گویم البته اگر گفته نشود خود آمریکا نمی‌خواست پیروز شود. همچنین زلزله کاشمر را تسلیت می گویم.

وی ادامه داد: وظیفه دولت این است که منابع را خود عادلانه و بهترین شکل بین مردم توزیع کند. خانواده‌ای که سه خودرو دارد، ۱۲ برابر کسی که خودرو ندارد یارانه دریافت می کند.  ۴۴ درصد خانواده‌های ما خودرو ندارند و از یارانه بنزین محروم می‌شوند و این درست نیست.

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری افزود: یک خانواده ۴ نفره که بین ۱۲ تا ۱۶ میلیون حقوق دارد طبق قانون مالیات، نزدیک ۱۰ درصد از حقوق خود باید مالیات بدهند. این خانواده به ازای هر نفر ۴۰۰ هزار تومان یارانه می‌گیرد یعنی به میزان یارانه‌ای که می‌دهیم همان میزان مالیات می‌گیریم. در حالی که خیلی از کسانی که درآمدهای بسیار زیادی دارند، با عدم شفافیت مالی از مالیات فرار می‌کنند. این نشان می‌دهد که این مناسبات به تصحیح جدی نیاز دارد.
وی ادامه داد: ما چند طرح در این زمینه آماده کرده‌ایم . طرح وان درباره این است که انرژی به بهترین شکل توزیع شود و یارانه مردم عادلانه باشد و نه براساس خودرو بلکه براساس فرد باشد. این طرح موجب مدیریت بهتر مصرف می‌شود و خود مردم براساس منافع خود، مصرف انرژی را مدیریت کنند. یک طرح برای سبد غذایی داریم که ۱۳ قلم کالای غذایی را در اختیار مردم قرار می‌دهد. طرح سفر و روستا را داریم.

باید با فقر و بیکاری مبارزه کرد و برنامه برای این هدف وجود دارد

جلیلی در بخش ۴ دقیقه دوم فرصت خود همچنین گفت: بحث این است که تامین رفاه و رفع فقط مطلق چگونه انجام می‌شود؟ یک وقت این را منحصر به پرداخت  یارانه نقدی و غیر نقدی می‌کنیم که کافی نیست و باید نظام رفاهی در لایه‌های مختلف شکل گیرد. وقتی در ایجاد شرایط اولیه اشتغال مشکل داشته باشید و فقر، بی‌سوادی و بیماری یک چرخه درست کرده باشند، مشکلات حل نمی‌شود. اگر کسی دچار بیماری شود، دچار فقر بیشتر هم شود. یا بی‌سوادی به فقر یا فقر به بی سوادی تبدیل می‌شود. این چرخه مادامی که وجود داشته باشد نمی‌توانید رفاه داشته باشید.

وی اظهار کرد: باید با فقر و بیکاری مبارزه کرد و برنامه برای این هدف وجود دارد مثل برنامه ملی تامین مالی خرد مشاغل تولیدی، برنامه ملی صنعت یا کمک درآمد معیشتی و محرومیت زدایی.

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری تصریح کرد: مهم چگونگی اجرای این برنامه‌ها و تامین منابع آن است. یکی از بحث هایی که آقای پورمحمدی اشاره کردند که اگر می خواهید با فقر و فساد مبارزه کنید لازمه ان این است که سازوکاری داشته باشید تا با فساد مبارزه کنید و منابع که امروز به یغما می‌رود را سمت نظام رفاهی بیاورید. مبارزه با پولشویی و  قاچاق یکی از این روش هاست.

 

به گزارش پایگاه خبری نیوز فلاورجان جلیلی افزود: در زمانی که در شورای عالی امنیت ملی بودم نوشتم که باید با پولشویی مقابله شود.  گفتند اول باید FATF ‌تصویب شود. نه. یکی از اشکلات دوستان این است که صورت مساله را دقیق متوجه نیستند. این مسائل را آقای همتی در دوره قبل انتخابات مطرح کردند که من جواب دادم. شما الان دارید با FATF کار می‌کنید و عمده ۴۱ بند را اجرا می کنید .شما زمانی که وزیر دادگستری و رئیس سازما ن بازرسی بود باید این کارها را انجام می‌دادید ولی چرا انجام ندادید؟ مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم در مجلس تصویب شد و بسترهایش در کشور فراهم است ولی چرا انجام نمی دهید؟ عده ای می‌خواستند برای ناکارآمدی خود بهانه بیاورند و بگویند این کارها انجام نمی‌شود. چگونگی توزیع یارانه چه ربطی به این موضوع دارد؟

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

https://eitaa.com/joinchat/2296250375Cf7848d8bdc