کد خبر : 53129
تاریخ انتشار : جمعه 1 تیر 1403 - 15:04

فلاورجان /بخش سوم از دومین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری

ارتقای نظام علمی و آموزشی از دیدگاه ۶نامزد ریاست جمهوری

ارتقای نظام علمی و آموزشی از دیدگاه  ۶نامزد ریاست جمهوری

به گزارش پایگاه خبری نیوز فلاورجان دومین مناظره دوم ۶ کاندیدای انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری با عنوان «خدمات‌رسانیِ عدالت‌محور دولت»، پنجشنبه شب؛ ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ با اجرای مهدی خسروی گوینده خبر آغاز و در ساعت ۱۰ دقیقه بامداد تمام شد مسعود پزشکیان، محمدباقر قالیباف، سعید جلیلی، علیرضا زاکانی، امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی و مصطفی پور محمدی

به گزارش پایگاه خبری نیوز فلاورجان دومین مناظره دوم ۶ کاندیدای انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری با عنوان «خدمات‌رسانیِ عدالت‌محور دولت»، پنجشنبه شب؛ ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ با اجرای مهدی خسروی گوینده خبر آغاز و در ساعت ۱۰ دقیقه بامداد تمام شد

مسعود پزشکیان، محمدباقر قالیباف، سعید جلیلی، علیرضا زاکانی، امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی و مصطفی پور محمدی شش کاندیدای تایید صلاحیت شده هستند که در این مناظره حضور دارند.

سوالات بخش سوم؛  موضوع « ارتقای نظام آموزشی و علمی»

چه برنامه‌ای برای تحول در آموزش و پرورش دارید و شورای عالی آموزش و پرورش را جدی می ‌دانید؟

آیا برنامه های درسی و فوق برنامه در وزارت آموزش و پرورش در حال احراست، پاسخ گوی نیاز نسل جدید است؟

کلاس های پرجمعیت از معضلات آموزش و پروش است؛ راه حل شما برای کاهش مشکلات منابع در آموزش  و پرورش چیست؟

برنامه شما برای کاهش فاصله و ارتقای کیفیت یادگیری دانش آموزان در خانواده های کمتر برخوردار  چیست؟

برنامه روشن شما برای استفاده از ظرفیت علمی کشور برای حل مشکلات چیست؟

سعید جلیلی گفت: ما ده‌ها هزار هیئت علمی داریم که اینها یک اندوخته و گنج بزرگ برای کشور هستند و در زمینه‌های مختلف علمی کار کرده‌‌اند. در کنار آن میلیون‌ها دانشجو و دانش‌آموخته داریم که اینها هم یک ظرفیت بزرگ هستند. سوال ما این است که اگر ما از پیشرفت کشور سخن می‌گوییم نقش ظرفیت‌های نیروی انسانی  علمی ما چیست.

وی افزود: حق دانشگاه است که حتما در پیشرفت و جهش کشور یک ماموریت داشته باشد و بتواند سهم خود را ایفا کند. اگر ما می‌گوییم هر ایرانی یک نقش پرشکوه، مقدمه و اولویت اول اساتید و دانش‌آموختگان هستند که در این قضیه ظرفیت خوبی دارند.

به گزارش پایگاه خبری نیوز فلاورجان کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری عنوان کرد: ما در برنامه هفتم رشد ۸ درصدی را هدف‌گذاری کرده‌ایم. سوال این است که سهم دانشگاه‌های ما در ایفای این ماموریت چیست. یک نگاه این است که ما یک آموزش عالی داریم که کارش این است که باید یک سری درس‌ها را در دانشگاه‌ها تدریس کنند. در حالی که این یک نگاه حداقلی است. در دانشگاه‌های ما اتفاقا یک فرصت خوب وجود دارد که همین ها که در زمینه‌های علمی مطالعات می‌کنند یک ماموریت برای اولویت‌های کشور دارند و ما باید دانشگاه‌ها را در پیشرفت کشور سهیم کنیم.

جلیلی خاطرنشان کرد: مثلا می‌گوییم ارزآوری یک ماموریت برای کشور است و باید در این حوزه ارتقا پیدا کنیم. خب سهم دانشگاه‌های ما برای رسیدن به این هدف چیست. یکی از برنامه‌های اصلی ما این است که یک ماموریت در این حوزه از ترم آینده تعریف کنیم و رئیس دانشگاه موظف باشد که این ماموریت را به نتیجه برساند. آنموقع می‌بینید که چه نشاطی در فضای کشور شکل می‌گیرد و یک نهضت حل مشکلات در دانشگا‌ه‌ها راه می‌افتد.

وی افزود: اگر ما صحبت می‌کنیم از اشتغال یکی از ماموریت‌های دانشگاه‌ها این است که برای اساتید و دانش‌آموختگان خود ایجاد اشتغال کند و این ظرفیت خوبی که در بخش دانش‌بنیان داریم می‌تواند این امکان را فراهم کند. البته این مسئله باید تبدیل به یک قاعده شود که تکلیف دولت است.

این کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری عنوان کرد: ما  خیلی از بودجه‌های سنگین تحقیقاتی را تخصیص می‌دهیم که خروجی آن در دستگاه دیوان‌سالاری کشور بی‌اثر است. خب اگر همین بودجه‌ها را به فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بدهید تا تحقیقات آنها به حل مشکلات کشور معطوف شود، بسیاری از مسائل کشور قابل حل خواهد بود. آنوقت در بحث پیشگیری از مهاجرت نخبگان بسیار اثرگذار خواهد بود. اگر دانشجو و استاد شما احساس کند که در جهش کشور می‌تواند نقش ‌آفرین باشد، یک نشاط علمی به وجود خواهد آمد.

** کاندیداها در آخرین مرحله از مناظره، طی ۶ دقیقه (در صورتی که از این زمان در مراحل قبلی استفاده نکرده باشند) به جمع بندی مطالب خود پرداختند.

 

امیرحسین قاضی زاده در بخش پایانی و جمع بندی صحبت‌های خود اظهار داشت: مردم عزیر و خانواده بزرگ ایران ما در دولت مردم و خانواده در اقتصاد دو کار داریم که با کمک هم پیش خواهیم برد. یکی بزرگ کردن سفره اقتصاد با تلاش جمعی و سیاست خارجی باز و مقتدر و  یکی هم توزیع عادلانه دارایی‌های کشور است. این بدون قطع منافع عده‌ای که از شرایط اقتصادی ما سود می‌برد میسر نیست و بدون اولویت دادن به توزیع درآمدهای شکور بین مردم محقق نمی‌شود.

وی افزود: اگر  برخی جریانات چوب لای چرخ دولت شهید رئیسی نمی‌گذاشتند مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها اجرا می‌شد و ما امروز ناترازی انرژی نداشتیم. باید ترس‌های ساختگی را کنار بگذاریم و بخش دوم هدفمندی را به نتیجه نهایی برسانیم.

قاضی‌زاده عنوان کرد: تعهد می‌دهم تا پای جان برای تحقق این موضع در مقابل کسانی که منافعشان در تحقق این طرح نیست بایستم و با کمک شما، فریبکارانی که با شورش اجازه انجام کارهای بزرگ را نمی‌دهند ناکام می‌گذاریم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد: آزادی‌های اجتماعی از طریق قدرت سیاسی و اجتماعی مردم ممکن می‌شود و هرکس بدون توجه این موضوع وعده آزادی اجتماعی می‌دهد دارد ما را عقب می اندازد.

وی گفت: من به افراد معدودی که منافعشان با منافع عمومی هم‌راستا نیست کاری ندارم، خود مردم بگویند که آیا در دولت سیزدهم وضعیت معیشت مردم بهتر شده است یا بدتر؟ من به صراحت عرض می‌کنم می‌خواهم دولت نیمه تمام شهید رئیسی را ادامه دهم و خطابم به دو نامزد خاص است که شما هم این شجاعت را دارید که به مردم بگویید که می‌خواهید دولت سوم روحانی را ادامه دهید یا خیر؟ اطرافیان شما همان تیم امنیتی قبلی هستند. هرکس را باید با اطرافیانش شناخت و امروز  تیم امنیتی حاکم در دولت روحانی، در ستاد آقای پزشکیان هستند؛ وقتی حرف از عدالت می‌زنیم باید اطرافیان ما نشان از آن داشته باشند.

قاضی‌زاده در پایان گفت: در دولت خانواده اختیارات دولت به استانها تفویض خواهد شد. این کار را در بنیاد شهید کردیم و به همین دلیل ۳۷ درصد مراجعات به ستاد مرکزی بنیاد کم شد.

 قالیباف: طرح مسکن بدون اجاره بها در ۳ سال اول ازدواج جوانان

محمدباقر قالیباف در بخش پایانی مناظره دوم اظهار داشت: دولت چهاردهم دولت خدمت و پیشرفت است. در دولت خدمت برای خوب شدن حال امروز مردم، یک سپر حمایتی معیشتی طراحی کردیم. نباید اجازه دهیم که سفره مردم کوچک شود.

وی افزود: در حوزه پیشرفت و آینده برنامه داشته باشیم و در نگاه ۱۴ ۱۴ وقتی در حقیقت حرف از تمدن و تمدن سازی می‌زنیم باید یک چیزی را بر روی زمین داشته باشیم تا بعدا به گذشته خود بتوانیم افتخار کنیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: مابه التفاوت فاصله بین تورم و افزایش حقوق را باید جبران کنیم. یعنی اگر امروز می‌گوییم ۲۰ درصد افزایش حقوق داریم و ۳۰ درصد تورم است و رشد اقتصادی ۳ درصد، انصاف و عدالت این است که آن ۱۰ درصد بیشتر از افزایش حقوق برای کسانی که حقوق ثابت می‌گیرند از جمله کارمندان، کارگران و بازنشستگان با یک رفاه کارت هم درمان و هم معیشت و هم کالاهای اساسی مردم را تضمین کنیم.

قالیباف با بیان اینکه یک طرح ۵ فوریتی داریم که یکی از آنها در حوزه خدمت بود، تصریح کرد: بحث دوم در حوزه مسکن است؛ ۸۰ درصد شهرهای ما و ۱۰۰ درصد روستاهای ما قادرند که یک قطعه زمین که کاربری مسکونی دارد به صورت رایگان به همه آنها که مسکن ندارند، بدهیم.

وی ادامه داد: باید به زوجهای جوان به مدت سه سال در آغاز واحدهای کوچک ۷۵ متری بدهیم که بدون اجاره بها در سه سال اول آنجا زندگی کنند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری  با بیان اینکه مصمیم واردات خودرو انجام دهیم تا رقابت شکل بگیرد، گفت: طرح فوریتی چهارم در بحث دیوار شرق کشور است؛ اتباع غیرمجاز آسیبهای اجتماعی  جدی در حوزه مواد مخدر و اشتغال و … دارند؛ با استفاده از تجربه من در پلیس می‌گویم که باید مرز شرقی‌مان با افغانستان و پاکستان را دیوار بگذاریم که امنیت حفظ شود.

قالیباف در پایان گفت: طرح پنجم، از سواحل خلیج فارس و دریای عمان غافل هستیم؛ باید پایتخت دوم ایران را پایتخت اقتصادی ایران را در سواحل دریای عمان و کرانه آن تشکیل دهیم.

 

مصطفی پورمحمدی در بخش پایانی سخناش در دومین مناظره نامزدهای ریاست‌جمهوری با عنوان «خدمات عدالت محور دولت» گفت: بحث‌های مختلفی در این جلسه مطرح شد. وضعیت فعلی ما مهم است که با امکانات محدود فعلی باید تلاش کنیم نظام بهره‌وری را اصلاح کنیم و جلوی هدررفت منابع را بگیریم. بحث چابک‌سازی بسیار مهم است که همه حرف آن را می‌زنیم اما هر دوره دولت‌ها بزرگتر شده‌اند!

وی ادامه داد: نظام دیوانی، اداری و اجرایی را خوب نمی‌شناسیم و از دور دستی بر آتش داریم. چالش‌های آن را نمی‌شناسیم و نسخه‌های کلی، رویایی و توهمی می‌نویسیم. کسی که اصلاحات اساسی می‌خواهد انجام بدهد بایستی نظام اداری را خوب بشناسند. رفتار اداری معیوب به ارث گذشته از رژیم گذشته در جاهای معیوب‌تر حفظ کردیم!

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری خاطرنشان کرد: اصلاح نظام اداری، رکن رکین هر تحولی با هر نگاه و رویکردی است که متاسفانه جزو غایبان بزرگ و طرح‌های  مطرحی ما است. ما پیوسته حرف از خدمت میزنیم اما رفتار ما آقابالاسری و عامرانه است اما مردم درک می‌کنند که با رفتار عامرانه ادعای خدمت محقق نمی‌شود. خیلی وقت‌ها صحبت از عدالت می‌کنیم اما به اطراف که نگاه می‌کنیم پرونده‌ها، رانت‌ها،‌ ویژه‌خواری‌ها گواهی می‌دهد که شعار عدالت به این راحتی ها نیست و عدالت هزینه دارد.

وی اضافه کرد: مسئله مهم  و اساسی استفاده از همه ظرفیت‌ها است چراکه ما گریز نخبگی داریم. اگر می‌خواهیم کشور را بسازیم اعتماد نخبگان را باید جلب کنیم. آستانه تحمل ما به شدت پایین است و یک ذره اختلاف سلیقه را نمی‌پذیریم!

به گزارش پایگاه خبری نیوز فلاورجان پورمحمدی با اشاره به مبارزه با فساد خاطرنشان کرد: در مبارزه با فساد روش‌های سنتی پاسخگو نیست و ما گرفتار ملاحظات، آلودگی‌ها و بی‌برنامگی هستیم و هر روز نیز پرونده جدیدی ایجاد می‌شود و همین موارد منجر به ناامیدی مردم می‌شود.

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری گفت: نیازمند اصلاح رویکرد مدیریتی در حکمرانی هستیم و دولت قرار،‌قرارش بر تغییر جدی رویکردها است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

https://eitaa.com/joinchat/2296250375Cf7848d8bdc