کد خبر : 53132
تاریخ انتشار : جمعه 1 تیر 1403 - 15:02

فلاورجان /بخش دوم از دومین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری

ارتقای نظام سلامت از دیدگاه ۶نامزد ریاست جمهوری

ارتقای نظام سلامت از دیدگاه ۶نامزد ریاست جمهوری

به گزارش پایگاه خبری نیوز فلاورجان دومین مناظره دوم ۶ کاندیدای انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری با عنوان «خدمات‌رسانیِ عدالت‌محور دولت»، پنجشنبه شب؛ ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ با اجرای مهدی خسروی گوینده خبر آغاز و در ساعت ۱۰ دقیقه بامداد تمام شد مسعود پزشکیان، محمدباقر قالیباف، سعید جلیلی، علیرضا زاکانی، امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی و مصطفی پور محمدی

به گزارش پایگاه خبری نیوز فلاورجان دومین مناظره دوم ۶ کاندیدای انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری با عنوان «خدمات‌رسانیِ عدالت‌محور دولت»، پنجشنبه شب؛ ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ با اجرای مهدی خسروی گوینده خبر آغاز و در ساعت ۱۰ دقیقه بامداد تمام شد

مسعود پزشکیان، محمدباقر قالیباف، سعید جلیلی، علیرضا زاکانی، امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی و مصطفی پور محمدی شش کاندیدای تایید صلاحیت شده هستند که در این مناظره حضور دارند.

سوالات بخش دوم؛ موضوع «ارتقای نظام سلامت» به شرح زیر است.

برنامه دولت شما برای دسترسی عادلانه به خدمات پزشکی چبست؟
چقدر برای سلامت و پیگیری و ارتقای سلامت جامعه ارزش قائل هستید؟
برنامه شما برای حل مشکل نیروی انسانی نظام سلامت و بحران هایی همچون فرسودگی شغلی، مهاجرت و نکه‌داشت نیروی انسانی چیست؟
نگاه شما به عدالت در سلامت، دسترسی عادلانه مردم در نقاط محروم، توسعه زیرساخت ها و نظام شبکه و راهکارهای تقویت پوشش بیمه ای و کاهش پرداخت از جیب مردم چگونه است؟
چه برنامه ای برای یکپارچکی اطلاعات و پزشک خانواده و نظام ارجاع دارید؟

قاضی زاده هاشمی: در تهران تولید دود و سیاستمدار داریم

قاضی زاده هاشمی در فرصت ۴ دقیقه اول بخش دوم خود عنوان کرد: شهید رئیسی با مشکل فساد کنار نمی آمد و خودش اولین گزارش دهنده می شد. در موضوع سلامت اولویت این است که مردم مریض نشوند. آسیب های روحی، جسمی و معنوی باید کنترل شود. دولت باید موتور ایجاد بیماری ها را خاموش کند. آلودگی هوا، آلودگی خاک، آلودگی صوتی و مواد غذایی باید برطرف شود. ۱۰ درصد جامعه به علت کاهش نشاط در جامعه دچار اختلال می شود.

وی ادامه داد: تعداد روزهای پاک ایران اندک است. در تهران تولید دود و سیاستمدار داریم. یعنی کسانی که به جامعه آسیب می‌زنند. ورزش باید در برنامه مردم وارد شود. در بنیاد شهید افراد در معرض خطر را شناسایی کردیم و برای سلامتی روح و جسمشان کمک کردیم. باید دسترسی عادلانه در حوزه سلامت و درمان در کشور رخ دهد. هزینه‌های درمان باید متناسب شود. نظام بیمه ای ما باید میزان پوشش خود را در دهک های پایین افزایش دهد. باید پزشک به سایر نقاط کشور بفرستیم و این کارها در دولت شهید رئیسی به خوبی اتفاق افتاد.

قاضی زاده عنوان کرد: ۱۰ هزار پزشک به مناطق محروم اعزام شد و ۱۲ میلیون نفر که فاقد خدمات درمانی بودند مجدد تحت پوشش قرار گرفتند. وظیفه داریم کسی برای درمان به فقر مواجه شود. سه دهک پایین باید به شکل رایگان تحت پوشش درمانی قرار گیرند.

دولت مردم و خانواده باید از قاچاق معکوس دارو جلوگیری کند

قاضی زاده هاشمی در فرصت ۴ دقیقه دوم بخش دوم سخنان خود گفت: با بیان مسائل، آنها حل نمی شوند. ساحت ریاست‌جمهوری ساحت شخصیتی است که قبلا مسایل را کارشناسی و بررسی کرده و راهکاری عملی برای آن دارد و به مردم عرضه می‌کند. اینگونه نباشد که بعد ریاست‌جمهوری تازه راهکار بدهیم. ۴ میلیارد دلار ارز ترجیحی به دارو می دهیم و مردم مشکل دارند در این موضوع. دولت مردم و خانواده باید از قاچاق معکوس دارو جلوگیری کند و باید از طریق بیمه به مردم برای خرید دارو کمک کنیم و فشار را از کارخانه های داخلی دارو برداریم. صد درصد از کسانی که تحت پوشش بنیاد شهید هستند تحت پوشش الکترونیک بیمه قرار گرفته اند. بهترین پزشک ها و زیر ساخت های سلامت را داریم. پزشکان به علت کم بودن در آمد به کشورهای همسایه می روند. باید صندوقی به ارزش ۲۰ میلیون دلار درست کنیم و از محل بخش خصوصی بازچرخانی منابع را انجام دهیم. پیش بینی می کنیم درآمد ۱۰۰ میلیون یورویی در سال به ۵ میلیارد دلار در طی ۴ سال برسد.

وی ادامه داد: اگر این موارد را اصلاح کنیم پزشکان از کشور مهاجرت نمی‌کنند و کلی درآمد برای کشور درست می شود. بهترین ظرفیت حوزه سلامت را در منطقه داریم. تکمیل نظام شبکه نیز اهمیت دارد. باید نظام ورزی تحت نظام مراقبه سلامت را گسترش دهیم و برای سالمندان و آسیب دیدگان مراقب سلامت بگذاریم.

قالیباف: تحریم کاغذ پاره نیست

به گزارش پایگاه خبری نیوز فلاورجان، این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در بخش اول مرحله دوم مناظره با موضوع «ارتقای نظام سلامت» گفت: آقای پورمحمدی موضوعی درباره بحث تحریم اشاره کرد که لازم است توضیح دهم.

وی خطاب به پورمحمدی گفت: من هم موافقم تحریم کاغذ پاره نیست و معتقدم حتما تحریم آسیب به کشور، مردم، اقتصاد و رشد تولید می‌زند و باید به صورت جدی به آن پرداخت.

قالیباف بیان کرد: در آن ابتدا که برخی با مذاکره مخالف بودند، گفتم با مذاکره موافقم اما بدانید مذاکره یک روش مبارزه است؛ آمریکا قبل و بعد از انقلاب نشان داده همیشه دشمن بوده پس یقین بدانید که با دشمن مذاکره می‌کنید نه با فردی که حاضر است با شما با عدالت و مساوی رفتار کند. نتیجه آن شد که اعتماد کرده و ترامپ از برجام بیرون آمد و بعد ما یک طرفه همه تعهدات را اجرا می‌کنیم.

وی ادامه داد: چرا باید یک طرفه به پروتکل الحاقی عمل و گزارش داد؟ از قضا مجلس اقدام کرد و در شورای عالی امنیت ملی به ریاست آقای دکتر روحانی مصوب شد که مجلس برای آن قانونی تصویب کند که دولت و همه مجموعه ها را از بلاتکلیفی دربیاورد.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری توضیح داد: طبق ماده ۶ قانون اقدام راهبردی آمده که ما اقدام کنیم؛ حضرت آقا هم فرمودند که این قانون به نفع کشور، مردم و صنعت هسته‌ای است و کشور را از بلاتکلیفی درآورده است.

وی تاکید کرد: ما امروز نیاز داریم رفع تحریم را دنبال کنیم؛ در میزگرد حوزه سیاست خارجی هم گفتم که برای رفع مشکل تحریم و مذاکره با این ملاحظات دریغ نمی‌کنم و دستگاه دیپلماسی را ارجح می‌دانم اما از آن طرف شرط عقل استفاده از امکانات در داخل کشور است.

قالیباف با تاکید بر لزوم اجماع سازی گفت: منافع ملی در حوزه داخلی و خارجی به عقلانیت نیاز دارد. با استفاده از ظرفیت اجماع سازی و بستر فراهم کردن می‌توان منافع ملی ‌را دنبال کرد.

وی گفت: از مردم عذرخواهی می‌کنم که قرار بود در بحث سلامت صحبت کنم اما لازم بود درباره این موضوع توضیح دهم؛ در نهایت مردم به یکی از ما ۶ نفر اعتماد می‌کنند و مابقی حتما یکی از موثران در تصمیم‌گیری‌ها و کارها هستیم لذا باید از همین الان برای اجماع سازی و همکاری برای امروز و فردای آینده کشور تمرین کنیم.

قالیباف بیان کرد: در حوزه بحث سلامت، حتما باید بهداشت را بر درمان ترجیح دهیم.

برخی موضوعات همچون شیرخشک هنوز حل نشده است

این کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری در بخش دوم مرحله دوم مناظره گفت: تمامی عوامل مربوط به موضوع سلامت در اختیار وزارت بهداشت و درمان نیست و ریشه در عوامل دیگری همچون آلودگی هوا، آب، خاک و صوت دارد که ربطی به بهداشت و درمان ندارد و باید با کار فرابخشی این موارد را اصلاح کرد.

وی ادامه داد: برای انجام این کارها، غفلت و یا ناآگاهی شده و یا اینکه عرضه انجام آن را نداشتیم؛ این از جمله مواردی است که می‌گوییم که مدیریت و تدبیر درست موثر است.

قالیباف با اشاره به اهمیت موضوع محیط زیست گفت: محیط زیست از استراتژی‌های بخشی ما است و به اندازه امنیت و رفاه و فرهنگ و مسائل اجتماعی و سیاسی و حوزه سیاست خارجی مهم است.

وی با بیان اینکه برخی موضوعات همچون شیرخشک هنوز حل نشده است، گفت: ۲۰ سال دیگر تعداد افراد بالای ۶۰ سال سن ۳ برابر می‌شود و باید از الان چاره‌اندیشی کرد، پس باید ضمن روشن کردن افق آینده، وضع حال مردم را خوش کرد که در معیشت و سلامت تحت فشار نباشند.

قالیباف با تاکید بر اینکه سلامت مهمتر از معیشت است، افزود: به اندازه هزینه سالانه بهداشت و درمان خدمات به مردم داده نمی‌شود.

وی با اشاره به مشکلات حوزه دستیاران پزشکی گفت: مجلس بیماران صعب العلاج‌ را در صندوق مربوط به به صورت ۱۰۰ درصد پوشش داد. قبلا بیماران صعب العلاج در ۵ گروه با ۱۵۰ هزار نفر بودند که اکنون بیش از ۱۰۰ گروه با ۲ میلیون نفر هستند.

قالیباف گفت که همه سه دهک پایین جامعه یعنی حدود ۶ میلیون نفر رایگان بیمه سلامت شدند که این اتفاق در مجلس یازدهم و دولت سیزدهم رخ داد.

پورمحمدی: بسیاری از پزشکان وضع خوبی ندارند

پورمحمدی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در فرصت ۴ دقیقه اول بخش دوم مناظره با محوریت ارتقای نظام سلامت در واکنش به سخنان دیگر کاندیداها، گفت: خوب است که دوستان هم در سخنان خود وارد مسئله‌ای شدند که خودشان هم مهم می‌دانند که تاثیرگذار و تعیین‌کننده است ولی صرف یک تصویب نیست باید نتیجه عملی را دید.

قالیباف در واکنش به سخنان وی اظهار کرد: نتیجه عملی در همین قانون دیده می‌شود که پورمحمدی در ادامه سخنانش خطاب به قالیباف اظهار کرد: شاید ترامپ چند روز دیگر بخواهد برگردد ما باید در این میدان باقدرت برویم و از فرصت‌ها خوب استفاده کنیم و آنها را از دست ندهیم. باید شکار لحظه‌ها را انجام دهیم که چنین نشده است. شرایط بیرونی دارد نشان می‌دهد که چه اتفاقاتی افتاده است. معلوم است که در برابر ما دشمن قرار دارد.

قالیباف در واکنش به سخنان پورمحمدی اظهار کرد: حرف ما باهم یکی است. ما اقدام کردیم. همین قانون تصویب کرد که قبل قانون ۳۰۰ هزار بشکه در روز نفت صادر می‌کردیم و بعد قانون ۱ میلیون و ۵۶۰ هزار بشکه شده است، پس اقدام شده است.

پورمحمدی در پاسخ به وی گفت: به خاطر قانون نبوده است آقا! آقای قالیباف داستان اوکراین، رقابت چین با آمریکا، داستان تایوان و داستان حضور چین در منطقه و توسعه نفوذش، راه مواصلاتی خط ابریشم مدرنش، همه مناسبات قدرت هستند که در حال تغییر است و این مقدار فروش نفت هم طبیعی است. بایدن هم برای مشکلات انتخابات دور بعدی مجبور شد اینجور ملاحظه کند و فرصت ایجاد شده است.

قالیباف در واکنش به سخنان پورمحمدی گفت: دیگر این رشته تخصصی ماست. در جلسه ژئوپولتیک و سیاست خارجی باهم بحث می‌کنیم.

پورمحمدی در واکنش به این سخنان اظهار کرد: بگذارید از وقت خودم استفاده بکنم و حرف‌هایم را بزنم. ما از همین فرصت‌ها هم به خوبی استفاده نکردیم. نفت‌مان را ناچاریم ارزان‌تر بفروشیم و تازه طرف معامله سهمی را می‌برد و پولش را هم آنجا نگه می‌دارد تا آقای زاکانی برود و با همان سهم‌ها قرارداد ببندد. خیلی قضایای ما پیچیده است. اگر یک میلیون بیشتر نفت می‌فروشیم باید نتیجه آن در کشور دیده شود. آیا تورم کنترل شد؟ نقدینگی کاهش پیدا کرد؟ مردم سر سفره خود وضعیت بهتری می‌بییند؟ اینجور نیست باید به وضعیت توجه بیشتری داشته باشیم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: پزشک ما امروز تامین کافی ندارد. به ۱۰ تا ۱۵ درصد پزشکی که وضع خوبی دارند نگاه نکنید. بسیاری از پزشکان وضع خوبی ندارند. کادرهای پزشکی و رشته‌های مرتبط با پزشکی مشکلات جدی دارند. پرستارها بسیار وضع سختی دارند. باید مبانی اقتصادی این وضعیت حل شود. دانش پزشکی و تجربه و تجهیزات و صنایع پزشکی و دارویی ما امکانات فوق‌العاده‌ای در اختیار گذاشته است و ظرفیت بسیار خوبی وجود دارد و گردشگری پزشکی هم رشد کرده است و کارشناسان زیادی هم وجود دارند که باید حرف‌شان را گوش کنیم و مشکلات را حل کنیم.

خانواده بزرگ بهداشت و درمان از ظرفیت‌های خوب ما هستند

وی در فرصت ۴ دقیقه‌ دوم بخش دوم مناظره با محوریت ارتقای نظام سلامت، اظهار کرد: سلامت جزو نقاط مثبت ماست و این یکی از ظرفیت‌های کشور پس از انقلاب است. سه کاندیدای این جمع هم پزشک هستند و مورد اعتماد، طرح‌هایتان را بدهید ما اجرا می‌کنیم، ان شاءالله ارتقای سلامت هم می‌دهیم.

قاضی‌زاده در واکنش به سخنان پورمحمدی گفت: معلوم نیست از متخصص غیرخودی چه نتیجه‌ای حاصل می‌شود و پورمحمدی در پاسخ به او اظهار کرد: متخصص کارآمد الحمدالله در همه‌جا وجود دارد؛ چه اینجا و چه بیرون از اینجا.

پورمحمدی یادآور شد: از نظر بسترها، ظرفیت، دانش و آموزش در بستر مناسبی هستیم و بیمارستان‌ها و تخت‌ها و آزمایشگاه‌های پیشرفته داریم اما در عین‌حال توجه داشته باشیم که معلولیت‌ها گسترش پیدا کرده است و بیماری های جدید مثل اتیسم و مشابه اش که الان گسترش زیادی دارد پیدا می‌کند. امثال اینها فراوان شده است.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: فکر می‌کنم باید یک نگاه جامع و کامل کرد. همچنان باید به تدبیر، برنامه‌ریزی و ایجاد اعتماد و امید و خوشبینی و همکاری متقابل بازگردیم. پزشکان از فرهیخته‌ترین اقشار جامعه ما هستند.

وی ادامه داد: خانواده بزرگ بهداشت و درمان از ظرفیت‌های خوب ما هستند. آقای قاضی‌زاده به ظرفیت‌های ما در گردشگری سلامت اشاره کرد که موقعیت خوبی است اما باید مشکلات آن را حل کنیم و به حرف‌هایشان گوش کنیم. آنان که از ما کارشناس‌تر هستند.

پورمحمدی تاکید کرد: یکی از مباحثی که دولت باید به آن توجه کند کلان سیاستگذاری است و بستر مناسب را فراهم کردن و نیز اعتمادسازی و مهمتر از همه مدیریت اقتصاد سلامت و درمان.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: با مدیریت خوب در یارانه سوخت و انرژی که در دوره‌های گذشته ۱۰ تا ۱۵ سال پیش در دو طیف مدیریتی این جناح و آن جناح نتوانستیم آن را خوب سامان دهیم و اصراف و پرت عظیم انرژی داریم.

وی گفت: ما می‌توانیم کل انرژی را به اندازه رفاه مطلوب و سطح بالای جهانی – مثلاً اروپا – میانگین میزان مصرف سوخت انرژی در اروپا به مردم مجانی بدهیم. شاخص و مدل هم داریم. باقیمانده را هم برنامه‌ریزی کنیم. همه آن را هم دولت نبرد. یک‌سوم آن را به تسهیلات دیگر از جمله کمک به بهداشت و آموزش و تامین اجتماعی اختصاص دهیم و یک‌سوم دیگر را هم به کل مشکلات اقتصادی کشور و نیز مشکلات تامین اجتماعی – که اگر در بخش قبلی حل نشد در این بخش حل شود – اختصاص دهیم. ما خیلی مسئله داریم که به رویکردها، برنامه‌ریزی اقتصادی، چابک‌سازی دولت و کاهش هزینه‌ها و جلوگیری از اصراف است.

زاکانی: شبکه بهداشت را تقویت می‌کنم

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در بخش اول مرحله دوم مناظره از دومین مناظره انتخاباتی به تشریح برنامه‌ها و اولویت‌هایش برای جایگزین کردن پیشگیری به جای درمان، رفع بحران نیروی انسانی در نظام سلامت و هوشمندسازی نظام سلامت پرداخت.

در بخشی از این مرحله بین زاکانی و پزشکیان مشاجره لفظی شکل گرفت.

زاکانی گفت: ما باید مشکلات مردم را حل کنیم. پزشکیان در واکنش به این حرف زاکانی گفت: پدر مردم را در آوردیم. زاکانی در واکنش به این سخن پزشکیان گفت: شما پدر مردم را درآورید، به هرحال همیشه مسئول بودید و باید به مردم بگویید چکار کرده‌اید؟ نمی‌شود همیشه طلبکار بود.

وی گفت: با آقای پورمحمدی هم بعدا کار دارم و باید درباره برخی اسناد توضیح دهند.

زاکانی اظهار کرد: کادر درمانی کشور، عزیزان ما هستند. شبکه بهداشت را تقویت می‌کنم و پیش‌گیری را بر درمان مقدم می‌کنم. سپس بیمه رایگان درمان را انجام می‌دهم.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: آقای پزشکیان بنده را نقد کند چون تخصص ایشان است. بیمه پایه رایگان را اجرا می‌کنیم. ۶۰ درصد مردم بیمه تکمیلی خواهند شد بر مبنای تعرفه دولتی و ۴۰ درصد مردم درمان‌شان رایگان می‌شود. ۸۵ درصد درمان در بخش دولتی است و ۱۰۵۴ بیمارستانی است.

وی ادامه داد: درمان سرپایی ۵۰ درصد مردم رایگان می‌شود. بیماری‌های صعب‌العلاج را رایگان می‌کنم. دولت از بخش خصوصی خرید راهبردی خواهد کرد و مسیر تحول را به سمتی می‌بریم که سلامت در زندگی افراد باعث صیانت از افراد شود. بین ۲۰ تا ۳۰ درصد از این کار را در سال اجرایی می‌کنیم.

به فساد سلامت و زیرمیزی‌ها ورود می‌کنم

زاکانی در بخش دوم از مرحله دوم مناظره، گفت: وقتی بنا شد رییس‌جمهور وعده‌هایش را اجرایی کند، بنده را خواهید دید. خانم‌های باردار، پدربزرگ‌ها و مادر بزرگ‌ها و افراد زیر هفت سال را به صورت رایگان درمان خواهیم کرد.

زاکانی گفت: پزشکیان گفت عده‌ای ممکن است رانت بگیرند. نه، بنده هم مثل ایشان کار کردم و حتی بستری شدنم هم در مجلس را قبول نکردم و گفتم جز بیمارستان امام جای دیگری بستری نمی‌شوم. حوزه شبکه بهداشت، توجه به توریسم سلامت و جذب خارجی‌ها را دنبال خواهم کرد. قاضی‌زاده به خاطر خواهند آورد که بنده در دولت سه چهار بار و مکرر در این باره‌ها صحبت کردم. موضوع سلامت فراتر از بهداشت و درمان است. شورای عالی سلامت به ریاست رئیس‌جمهور باید تشکیل جلسه دهد. نظام سلامت با فشار به کارخانجات داروسازی حل نمی‌شود و این مسئله را بررسی کردم. ظرفیت داخلی را بررسی کردیم و با نگاه کارشناسی به بهترین نحو انجام خواهد شد. فساد سلامت و زیرمیزی‌ها را هم واردش می‌شوم.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در واکنش به صحبت پزشکیان درباره فروش نفت، گفت: جناب پزشکیان اطلاعات شما در این باره نادرست است. اطلاعات دقیق را به شما می‌دهم. عربستان و عراق برای فروش نفت بیشتر از ما امتیاز می‌دهند و عدد ۳۰ درصد هم که گفتید نادرست است.

پزشکیان: روند حرکت در حوزه بهداشت و درمان را به نفع مردم و محرومین تغییر دادیم

پزشکیان، نامزد انتخابات ریاست جمهوری در فرصت ۴ دقیقه اول بخش دوم این مناظره به ارائه توضیحاتی درباره عملکرد خود در حوزه بهداشت و درمان پرداخت و گفت: در تبریز که رئیس دانشگاهبودم ساختار روستاها را اصلاح کردیم و در عرض ۶ ماه بیش از ۶۰۰ خانه بهداشت بدون اعتبار و با مشارکت مردمی ساختیم؛ من جراح قلب بودم اما برای اینکه در مناطق محروم کار کنم، عملاً در آن مناطق کارگری کردم؛ همچنین بحث پزشک خانواده و نظام ارجاع را در آنجا راه انداختیم.

وی تاکید کرد: نگاه ما این بود که انسان کالا نیست و نمی‌شود با انسان به صورت کالا برخورد کرد؛ قبل از ما در قانون برنامه سوم قرار بود همه چیز را به بخش خصوصی واگذار کنیم و زمانی که بیماران به بیمارستان می‌آمدند، حتی مرده آنها را هم تحویل نمی‌دادند ما این وضعیت را تغییر دادیم و در دولت آقای خاتمی برای بیماران بیمه روستایی ایجاد کردیم. همچنین آمبولانس‌ها و زیرساخت‌های بهداشتی مراکز بهداشتی را اصلاح کردیم و برای این روندها دستورالعمل نوشتیم؛ این‌ها دقیقاً همان چیزهایی بود که در سیاست‌های کلی مقام معظم رهبری دیده شد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه «همچنین در مجلس منابع مورد نیاز برای پوشش‌های بیمه مورد نظر را در قانون دیدیم»، عنوان کرد: درباره مباحثی که آقای زاکانی مطرح کردند، باید بگویم که ما برای این موارد منابع را تعیین کردیم و قانون آن نیز وجود دارد و باید به آنها عمل کنیم اما اینکه چرا عمل نمی‌شود به دلیل رفتار خلاف قوای سه گانه است؛ علت تخلفات نیز این است که همین‌ها از بخش خصوصی خرید خدمت می‌کنند و به مردم که می‌رسد پولشان کم می‌آید.

پزشکیان افرود: چندی پیش در جلسه‌ای با آقای قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی موضوع پرداخت سهم یک درصدی مناطق محروم و همچنین سهم ۱۰ درصدی بیماران صعب العلاج مطرح شد و ایشان در این زمینه دستور دادند؛ بنابراین قوانین و چهارچوب‌ها وجود دارد و اگر دولت آنها را اجرا کند دیگر نیازی نیست که وعده‌ای در این خصوص مطرح شود. ما روند حرکت را در حوزه بهداشت و درمان کاملاً به نفع مردم و محرومین تغییر داده‌ایم و دعوای امروز ما در مجلس این است که چرا قوانین اجرایی نمی‌شود؛ مشکل این است که قوای سه گانه خدمات را از بخش خصوصی خریداری می‌کند و به مردم که می‌رسد پولی اختصاص نمی‌دهند.

وی با انتقاد از تعیین سقف دریافتی برای پزشکان از سوی مجلس تاکید کرد: مجلس یازدهم درآمد پزشکان را کاهش داد و اعلام کرد که سقفی وجود دارد و باید همسان سازی شود این در حالی بود که خودشان در بیرون قراردادهایی داشتند و پول بیشتری می‌گرفتند و به مردم که می‌رسید می‌گفتند که باید سقف تعیین شود؛ پزشک خصوصی که با دولت یا مجلس قرارداد داشت برای یک عمل جراحی به اندازه حقوق یک ماه پزشک دولتی پول می‌گرفت.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری همچنین با انتقاد از تعیین سقف درآمد برای پزشکان روستاها اظهار کرد: به هر تعدادی که پزشک تربیت شود هیچ پزشکی با حقوق ۱۰ الی ۱۵ میلیون تومان برای طبابت به روستاها نمی‌رود؛ ما باید این مکانیزم را اصلاح کنیم و این نمی‌شود مگر آنکه همه ما سر سفره‌ای بنشینیم که مردم نشسته‌اند؛ مشکل ما هستیم و فرد دیگری نیست.

مشکل امروز کشور عدم تعهد مسئولین به اجرای قوانین است

پزشکیان در فرصت ۴ دقیقه دوم بخش دوم این مناظره که به بیان دیدگاه‌ها و همچنین اظهارنظر درباره برنامه‌های سایر نامزدها اختصاص داشت، با اشاره به عملکرد قبلی خود مبنی بر اینکه برنامه‌اش برای دولت چهاردهم اجرای برنامه هفتم و تحقق اهداف سیاست‌های کلی ابلاغی رهبری است، گفت: امروز برنامه‌های توسعه وجود دارد و همه این برنامه‌ها با سیاست های ابلاغی رهبری نیز تطبیق دارد اما مشکل این است که اجرا نمی‌شود؛ زمانی ما می‌توانیم این قوانین را اجرا کنیم که سر سفره‌ای بنشینیم که مردم نشستند.

وی افزود: امروز تئوری‌های زیادی برای حوزه بهداشت و درمان مطرح می‌شود، اما علت اینکه در روستاها پزشک نیست این است که پول‌ها پرداخت نشده و تخصیص‌های لازم انجام نشده است. همچنین قرار بود چنانچه یارانه ارزی برداشته شد در حوزه دارو معادل ریالی آن پرداخت شود و در این زمینه نیز ۶۰ هزار میلیارد از محل هدفمندی یارانه‌ها که قرار بود هزینه‌های بیماران صعب العلاج از این محل تامین شود، پرداخت کردند در حالی که هزینه دارو ۱۵۰ هزار میلیارد بود؛ یعنی در حقیقت پولی پرداخت نشد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد: اینکه امروز پزشکان زیرمیزی می‌گیرند تقصیری ندارند چرا که ویزیت آنها یک الی دو دلار است؛ در این شرایط مشخص است که پزشکی به روستاها نمی‌رود. همچنین وضعیت پرستاران نیز به گونه‌ای است که به ازای هر ۸ ساعت کشیک ۱۶۰ هزار تومان دریافت می‌کند؛ به همین دلیل او می‌گوید اگر من در تاکسی اینترنتی کار کنم درآمد بهتری خواهم داشت.

پزشکیان با تاکید بر لزوم تصحیح عملکردها اظهار کرد: نمی‌شود قوانینی که نوشته شده است را اجرا نکنیم و بگوییم که برنامه داریم؛ با اجرای قانون می‌توان مشکلات مردم را برطرف کرد؛ نشستن بر سر سفره‌ای که مردم بر آن نشسته‌اند و تحمل رنج‌هایی که آنها متخمل می‌شوند، مشکلات را راحت حل می‌کنند؛ اگر مردم ببینند که مسئولان برای دریافت خدمات در صف ایستاده‌اند که آنها نیز ایستاده‌اند دیگر صدای انها در نمی‌آید؛ صدای مردم جایی در می‌آید که من برای خودم سفره پهن کرده‌ام و از سوی دیگر حرف‌های قشنگی برای آنها می‌زنم و می‌گویم که ان شاءالله درد و رنج مردم را حل می‌کنیم و در نهایت نیز حل نمی‌کنیم.

وی با تاکید بر اینکه دغدغه من از ابتدایی که خودم را شناختم این بود که به داد محرومینی برسیم که کسی به دادشان نمی‌رسد، گفت: دغدغه من از ابتدا این بود که صدای آدم‌هایی باشم که کسی صدای آنها را نمی‌شنود؛ اگر در تهران یک دستگاه سیتی اسکن یا ام آر آی کم شود دوربین‌ها به آنجا می‌روند و مشکل برطرف می‌شود اما وقتی نوبت به حل مشکلات مردم می‌رسد، کسی خبر ندارد که در فلان روستا خدمات و امکانات نیست.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه مشکل امروز کشور عدم تعهد مسئولین به اجرای قوانین است، ادامه داد: علت عدم اجرای قوانین نیز این است که وقتی من به عنوان پزشک برای خودم در بیرون مطب و بیمارستانی تاسیس کردم و در آنجا درآمد آنچنانی دارم، وقتی در دانشگاهی مسئولیت گرفتم دیگر دغدغه مردم را ندارم بلکه کاری می‌کنم که بیمارستان خودم بچرخد.

جلیلی : سازوکار بیمه‌ها باید عدالت محور باشد

جلیلی ، نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری در بخش ۴ دقیقه اول بخش دوم این مناظره درباره برنامه‌های خود در زمینه بهداشت و درمان، خاطرنشان کرد: یک بخش نظام سلامت به وزارت بهداشت مربوط است و ولی برخی مسائل فراتر از آن است. در ۴۵ سال گذشته میانگین طول عمر از ۵۵ به ۷۷ سال رسیده و این موفقیت‌های نظام سلامت ماست. در ۲۴ ساعت گذشته، ۱۲۰۰ نفز از جمعیت ما فوت شده اند که این امار متوسط است. البته مرگ حق است اما این رافع مسئولیت ما در مرگ‌های قابل پیشگیری نیست. دولت و نظام سلامت ما وظیفه دارد این مرگ‌ها را به حداقل یا صفر برساند. از این تعداد، ۴۷ درصد مرگ زودرس و زیر ۷۰ سالگی است، ۲۲ درصد مرگ خیلی زودرس که زر ۵۰ سالگی است. ۶۵ نفر بابت آلودگی هوا ، ۱۵۰ نفر بات دخانیت ، ۶۰۰ نفر بایت عارضه یک بیماری مثل اضافه وزن است

به گزارش پایگاه خبری نیوز فلاورجان جلیلی افزود: دولت در این زمینه وظیفه دارد زیرا برخی مسئوایت‌ها فراتر از وزارت بهداشت است. روزانه حدود ۲.۴۲ درصد در سال دچار بیماری هایی می شوند که هزینه‌هایش کمرشکن است. روزی ۱۷۸۰ نفر هزینه‌های کمرشکن بر آنها تحمیل شده و زیر خط فقر می‌روند . در نظام سلامت ما قرار بود اگر بیماری سراغ مردم ما آمد، آنها مشکل دیگری پیدا نکنند و شرایط بیشتری بر آنها حادث نشود. این متاسفانه صندوق‌های بیمه به دلیل اشکالاتی که دارند بیمار هستند و عدالت‌محور عمل نمی کنند. این بیمارها به همراه خانواده‌های خود روزانه ۵-۶ هزار نفر می‌شوند که درگیر بیماری کمرشکن می شوند. .اینجاست که سازوکار بیمه‌ها باید عدالت محور باشد یعنی یارانه از سمت غنی به فقیر و از سالم به بیمار برود . در بند پ ماده ۷۳ قانون هفتم توسعه آمده است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

https://eitaa.com/joinchat/2296250375Cf7848d8bdc