۱۸:۵۸:۳۷ - سه شنبه ۱ دی ۱۳۹۴
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
وضعيت كشت سيب زميني در استان اصفهان
به گزارش پایگاه خبری شهرستان فلاورجان –نیوزفلاورجان- پایگاه اطلاع رسانی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان در گزارشی وضعیت کشت سیب زمینی در این استان را مورد بررسی قرار داده است سیب زمینی مهمترین محصول زراعی است که با مجموع تولید حدود ۳۳۰ میلیون تن از سطحی بیش از یک میلیون هکتار، پس از گندم، برنج […]

به گزارش پایگاه خبری شهرستان فلاورجان --نیوزفلاورجان-

rava-sebzamineپایگاه اطلاع رسانی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان در گزارشی وضعیت کشت سیب زمینی در این استان را مورد بررسی قرار داده است

سیب زمینی مهمترین محصول زراعی است که با مجموع تولید حدود ۳۳۰ میلیون تن از سطحی بیش از یک میلیون هکتار، پس از گندم، برنج و ذرت در مرتبه چهارم جهانی قرار دارد.

از گذشته‌های دور تاکنون کشت سیب زمینی یکی از کشت‌های اصلی استان اصفهان و به نوعی مهم‌ترين محصول كشاورزي شهرستان‌های فريدن، فريدون شهر و چادگان این استان است.
در غرب استان اصفهان ، هر سال با توجه به اقلیم این منطقه، کشت محصول سیب زمینی انجام ‌مي‌شود که با توجه به کمیت تولید سیب زمینی با خرید تضمینی از کشاورزان همراه است.
آغاز کاشت سیب‌زمینی از اول خرداد و برداشت این محصول در روزهای اواسط مهراست که در این راستا ضروری است یادآور شوم که طی سال‌های اخیر سطح زیر کشت سیب‌زمینی کاهش و برداشت این محصول به دلیل استفاده از ریزمغذی، بذر اصلاح‌شده، ‌دستگاه‌های کشت مناسب و استفاده ازنظرات فنی کارشناسان جهاد کشاورزی افزایش‌یافته است بطوریکه برداشت ۲۵ تا ۵۰ تن سیب‌زمینی در هر یک هکتار را شاهد هستیم ودر حال حاضرمدیریت تعاونی روستایی خرید تضمینی سیب‌زمینی از کشاورزان را در دستور کار قرار داده و در راستای حمایت از سیب‌زمینی‌کاران است.
قیمت تعیین‌شده برای خرید تضمینی هر کیلو سیب‌زمینی ۳۶۰ تومان اعلام‌شده که درصورتی که در بازار به فروش نرسید آخرین راهکار حمایت از کشاورزی می باشد.
طرح‌های تشویقی دولت برای صادرات سیب‌زمینی به خارج از کشور مقررشده است که دولت ۱۵۰ تومان یارانه خرید را برای صادرکنندگان سیب‌زمینی پرداخت کند.
بدليل شرايط اقليمي‌و تنوع ارقام موجود در استان براي كشت سيب زميني تاريخهاي متفاوتي وجود دارد كه عبارتند از :
كشت زمستانه: اين كشت به طور معمول از اواسط بهمن شروع و تا آخر اسفند ماه ادامه دارد. عمده اين كشت در قسمت‌هاي ‌مركزي استان و در شهرستانهاي اصفهان، فلاورجان، ،مبارکه ،نجف آباد و خميني شهر انجام مي‌گيرد. ارقام مورد استفاده در اين مناطق بيشتر ارقام زودرس مي‌باشند و اين به دو دليل است؛جلوگيري از برخورد با گرماي تابستان و آماده نمودن زمين براي كشت دوم .
برداشت در اين نواحي معمولاً از اواسط خردادماه شروع و تا اواسط تيرماه ادامه دارد. حدود ۱۶ تا ۲۰ درصد سطح زير كشت حدود۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ هكتار با توليد سالانه ۱۴۰ تا ۱۸۰ هزار تن از كل توليد استان مربوط به اين كشت مي‌باشد.
كشت بهاره : اين نوع كشت بيشتر در نواحي غرب و جنوب استان كه مناطق سردسير و كوهستاني مي‌باشد انجام مي‌گيرد. جهت انجام اين كشت از اواسط ارديبهشت تا اواسط تیرماه اقدام شده و از انواع ارقام زودرس تا ديررس به دليل عدم محدوديت زماني مي‌توان استفاده كرد. برداشت در اين مناطق از نيمه شهريور ماه آغاز و تا اواسط آبان نيز ادامه دارد. سطح زير كشت در اين مناطق سالانه بين ۱۳ تا ۱۵ هزار هكتار متغير بوده كه در شرايط فعلي به دليل كاهش منابع آبي به حدود ۱۴هزار هكتار كاهش يافته است و توليد آن حدود از ۳۰۰تا۴۰۰ هزار تن متغییر است که در سال جاری حدود ۳۵۰هزار تن بوده است.
با توجه به مصوبات جلسه كميته عالي سيب زميني ورود بذور خارجي به غير از ارقام جديد جهت مصارف تحقيقاتي در حد محدود ممنوع شده است و در سطح استان از سال ۱۳۹۱ وارداتي صورت نگرفته است .
شایان ذکر است؛ كشت سيب زميني در ايران در زمان فتحعلي شاه قاجار توسط سرجان ملكم انگليسي وارد ايران شد و در مناطق كشاورزي دماوند، قزوين، همدان، اصفهان، آذربايجان شرقي و غربي، زنجان و خراسان و فارس مورد كشت و كار قرار گرفت.
سیب‌زمینی گیاهی است دارای برگهای مرکب و بریده و گلهای سفید یا بنفش است، این گیاه دارای رقمهای مختلف است که آنها را به زودرس، دیررس و میانه‌رس تقسیم می‌کند و برحسب استفاده این گیاه به سیب زمینی خوراکی، علوفه‌ای و صنعتی جهت استفاده الکل یا نشاسته و یا قند تقسیم می‌شود.
در حال حاضر هر ساله در حدود ۳۳۰ میلیون تن سیب زمینی در سراسر جهان تولید می‌شود. چین، هند و روسیه بزرگ‌ترین تولید کنندگان سیب زمینی هستند.
سیب زمینی مهمترین محصول زراعی است که با مجموع تولید حدود ۳۳۰ میلیون تن از سطحی بیش از یک میلیون هکتار، پس از گندم، برنج و ذرت در مرتبه چهارم جهانی قرار دارد.

انتهای پیام/ کپی برداری فقط باذکرمنبع " نیوز فلاورجان "بلامانع است

تماس با ما 09133387447 **09137828144

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب