۲۱:۰۶:۱۸ - دوشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
اقدامات عمرانی که باعث تخریب نمای داخلی مسجد تاریخی جامع اشترجان شده است متوقف گردید
صدور دستور ویژه برای رسیدگی به وضعیت مسجد تاریخی اشترجان
به گزارش پایگاه خبری شهرستان فلاورجان –نیوزفلاورجان- باتوجه به دستورمهندس هدایت فرماندار شهرستان فلاورجان جهت رسیدگی به وضعیت به وجود آمده برای مسجد تاریخی اشترجان وبا بازدید کارشناسان فرمانداری اقایان مباشری ،دهقان وپیگیری میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری  شهرستان فلاورجان  اقدامات عمرانی که باعث تخریب نمای داخلی مسجد تاریخی جامع اشترجان شده است متوقف […]

به گزارش پایگاه خبری شهرستان فلاورجان --نیوزفلاورجان-

باتوجه به دستورمهندس هدایت فرماندار شهرستان فلاورجان جهت رسیدگی به وضعیت به وجود آمده برای مسجد تاریخی اشترجان

وبا بازدید کارشناسان فرمانداری اقایان مباشری ،دهقان وپیگیری میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری  شهرستان فلاورجان  اقدامات عمرانی که باعث تخریب نمای داخلی مسجد تاریخی جامع اشترجان شده است متوقف گردید

مسجد جامع اشترجان در شهر  ایمان شهر  و به استناد کتیبه های تاریخی آن ، در سال ۷۱۵ به دستور خواجه فخرالدین محمدبن محمود بن علی اشترجانی ساخته شده است این مسجد یکی از نمونه های نفیس معماری ایلخانی از اواخر سلطنت محمد خدابنده (اولجایتو) به شمار می آید.

وسعت مسجد جامع اشترجان ۵۰۰/۱مترمربع (۳۰×۵۰متر) است. این بنا از خشت و آجر ساخته شده، و در دیواری از خشت محصور گشته است . مسجد دارای دو ورودی است . ورودی اصلی در شمال بنا و ورودی دیگر در شرق آن قرارگرفته است. هیچ یک از این دو بر محورهای اصلی ساختمان جای ندارد. دو ایوان بر محور شمالی – جنوبی و ۳ شبستان در شمال، شرق و غرب صحن مرکزی ساخته شده است. گنبد خانه بزرگ مقصوره در پشت ایوان جنوبی جای دارد. بدین ترتیب، این عناصر بر محور بودن کلی طرح درونی مسجد تأکید دارند.

سردر ورودی اصلی که در نیمه شرقی ضلع شمالی بنا قرار گرفته و بیش از ۱۲ متر ارتفاع دارد. در دو طرف ایوانیکه سر در را تشکیل میدهد ، بقایای دو مناره دیده میشودکه تنها یک سوم آنها هنوز برپاست.

انتهای پیام/ کپی برداری فقط باذکرمنبع " نیوز فلاورجان "بلامانع است

تماس با ما 09133387447 **09137828144

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب