در بحث افطار انواع مختلفی از افطاری دادن وجود دارد, یک دسته افطاری است که در آن اسراف یا تفاخر و تحقیر وجود دارد که این کار یک فعل و حرکت حرام است و گناه انجام گرفته است نوع دیگری وجود دارد که در آن اسراف یا تفاخر نیست, اما هزینه ی زیادی برای آن صرف شده است, مثلاً مراسم افطاری را در نظر بگیرید که در آن غذاهای گوناگون وجود دارد و تجمل زیاد است, یعنی با هزینه ای که هزار نفر را می توان اطعام داد, ده نفر را افطاری دهند حالا این افطاری را مقایسه کنید با یک افطاری ساده و کم هزینه که به جای تجملات و غذاهای رنگارنگ در آن سعی می شود تعداد افراد بیشتری شرکت کنند و افطار کنند

حجت الاسلام عالی گفت: ماه رمضان را می توان فرصت تمرین برای زندگی جاری مومنین دانست. با این تجربه است که می توانیم عنصر سادگی را به مسائل و موضوعات گوناگون جامعه تعمیم دهیم.
متن زیر گفتاری از حجت الاسلام عالی است که توسط پایگاه khamenei.ir منتشر شده است.
ثوابی آسان اما پر ارزش
افطاری دادن از عبادت های خاص ماه رمضان است که در عین آسانی از ارزش و ثواب بسیار بالایی برخوردار است. روایات ما در این زمینه بسیار زیاد است که بنده فقط به چند مورد آن اشاره می کنم. در روایتی که در فروع کافی نقل شده است امام صادق علیه السلام فرمودند: «مَن فَطرَ صائماً فَلَهُ مِثلُ أَجره»، یعنی کسی که روزه داری را افطار دهد، مانند ثواب همان روزه دار را می برد. کسی که روزه می گیرد ثواب یک روزه را برده است. اما کسی که بیست نفر روزه دار را افطار دهد، ثواب بیست روزه را می تواند ببرد، این نکته ی ارزشمندی است. روایت دیگری در کتاب «من لایحضره الفقیه» نقل شده است که: «تَفطیرک أخاکَ الصائم أَفضَل مِن صیامِک»، یعنی افطاری دادن به برادر روزه دارت بالاتر از روزه ی خودت است. این اهمیت شاید به این دلیل باشد که روزه گرفتن یک عمل فردی و مربوط به شخص انسان است، اما افطاری دادن از فردیت و شخصی بودن عمل عبور می کند و انسان را مجبور می کند به دیگران نگاه کند، همین امر باعث وسعت روح انسان می گردد و ارزش این عبادت را فزونی می بخشد.
از پیغمبر صلی الله علیه وآله وسلم روایت معروفی نقل شده است که در خطبه ی شعبانیه به آن اشاره می شود، پیامبر می فرمایند: «اگر کسی در این ماه مومن روزه داری را افطار دهد ثواب این عمل به اندازه ی آزاد کردن یک بنده است و گناهان گذشته اش آمرزیده می گردد.» برای اینکه وسعت این عمل به ذهن نزدیک شود، فرض بفرمایید یک انسان تصادفی با اتومبیل انجام داده است و توان پرداخت دیه ی فرد مصدوم را نداشته و حالا به زندان افتاده است. ترسیم کنید چشم همسر و خانواده اش منتظر است و نگران حال او هستند و چه بسا آن انسان مدت ها باید در زندان باشد تا سرانجام آزاد گردد. حال تصور کنید کسی دیه ی او را بپردازد و او را از زندان آزاد کند، چنین کسی چقدر ثواب می کند و چقدر انسان های دیگر را خوشحال و دعاها را به سمت خودش جلب می کند؟ حال در نظر بگیرید که آزاد کردن یک برده تا چه اندازه ثواب و ارزش بالاتری دارد. پیغمبر فرمودند: اگر کسی روزه داری را افطار دهد، او ثواب آزاد کردن برده ای را دارد. پیامبر در ادامه می فرمایند خداوند کریم است و به کسانی که بضاعت اقتصادی ندارند حتی اگر به اندازه ی جرعه ای شیر، یا یک لیوان آب گوارا و یا حتی با چند دانه ی خرما، روزه داری را افطار دهند همان پاداش عظیم را می دهد.
آبشار رحمت
مهمترین نکته در ماه رمضان این است که بتوانیم ابتلائات و ویروس هایی که در طول سال با خودمان همراه کرده ایم را در این ماه مبارک دفن کنیم. همان طوری که پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم فرمودند: «أَقْبَلَ إِلَیْکُمْ شَهْرُ اللَّهِ بِالْبَرَکَهِٔ وَ الرَّحْمَهِٔ وَ الْمَغْفِرَهٔ» هم برکت در این ماه است، هم رحمت خداوند در این ماه سرریز می شود و هم مغفرت، که خداوند متعال گروه گروه بندگانش را در این ماه می بخشد. پیامبر می فرمایند: مستمند و بیچاره آن کسی است که این ماه از او بگذرد و او مورد بخشش خداوند قرار نگرفته باشد. این ماه مانند آبشاری از رحمت و مغفرت خداوند است و یکی از مهم ترین راه های رسیدن به مغفرت الهی در این ماه همین به فکر دیگران بودن است. از خداوند می خواهیم که در این ماه ما را مورد بخشش و رحمت خود گرداند.
صله ی رحم در اولویت
الزام و اجباری وجود ندارد که مراسم های افطاری فقط و حتما برای فقرا و مساکین ترتیب داده شود. تاکید این است که روزه داری افطار بکند. فرقی نمی کند که فقیر باشد یا غنی. از بعضی آیات قرآنی این نکته بدست می آید که اولویت در دعوت و احسان، ارحام و خویشاوندان است. در آیه ی ۳۶ سوره ی مبارکه ی نساء خداوند می فرمایند: «و بِالْوَالِدَیْنِ إِحْسَانًا وَبِذِی الْقُرْبَی و الْیَتَامَیٰ وَالْمَسَاکِین» یعنی پس از احسان به والدین، خویشاوندان قرار دارند و پس از آن یتیمان و مساکین. پس باید در نظر داشته باشیم که احسان به خویشان و ارحام مقدم شمرده شده است و نباید از این امر غافل شد. اما در مرحله ی بعد باید نسبت به فقرا نیز احساس مسئولیت کرد. افطار دادن به فقرا علاوه بر اینکه ثواب عمل افطاری را دارد، ثواب انفاق در راه خدا را هم به همراه دارد.
اقامه ی یک فرهنگ اسلامی
در بحث افطار انواع مختلفی از افطاری دادن وجود دارد، یک دسته افطاری است که در آن اسراف یا تفاخر و تحقیر وجود دارد که این کار یک فعل و حرکت حرام است و گناه انجام گرفته است. نوع دیگری وجود دارد که در آن اسراف یا تفاخر نیست، اما هزینه ی زیادی برای آن صرف شده است، مثلاً مراسم افطاری را در نظر بگیرید که در آن غذاهای گوناگون وجود دارد و تجمل زیاد است، یعنی با هزینه ای که هزار نفر را می توان اطعام داد، ده نفر را افطاری دهند. حالا این افطاری را مقایسه کنید با یک افطاری ساده و کم هزینه که به جای تجملات و غذاهای رنگارنگ در آن سعی می شود تعداد افراد بیشتری شرکت کنند و افطار کنند. مشخص است که اسلام نظر مساعدتری نسبت به افطاری ساده و با حضور بیشتر مسلمین دارد. در زمینه ی افطاری ماه رمضان، گذشته از بحث ثواب، آن چیزی که مهم است مسئله ی اقامه و برپایی یک فرهنگ است. شکی نیست که افطاری های پرهزینه در صورتی که حتی گناه هم نباشد، اقامه ی فرهنگی است که می تواند آسیب های متعددی را به همراه داشته باشد. هنگامی که افطاری ای این چنین پرهزینه باشد، طبیعی است که همه آن را می بینند و می تواند زمینه ی تفاخر و حسرت خوردن دیگران و اسراف را به همراه داشته باشد. اما اگر یک افطاری ساده به شکلی همگانی به طور مثال در مساجد، در حرم ها، در خیابان ها و معابر عمومی داده شود، این حرکت دیگر مجالی برای چشم و هم چشمی و فخرفروشی و تحقیر دیگران را فراهم نمی کند و برعکس جمعی از مومنین را دور یکدیگر جمع می کند و با یکدیگر انس می دهد و زمینه ی حل بسیاری از مشکلات در همین جمع های ساده فراهم می شود. توجه کنید این حرکت که تا چه اندازه می تواند منشاء خیر شود. خداوند متعال جمع های ایمانی را دوست دارد و به آن برکت می بخشد. مسیر ایمانی هرچه بی تکلف تر و هرچه تشریفات کمتر باشد، طبیعی است که به اصل و روح مطلب بیشتر پرداخته خواهد شد. بنابراین علاوه بر تمام مزایایی که افطاری های ساده دارد، یک فرهنگی شکل می گیرد که در آن زمینه ی رسیدن به اصل بندگی و نیت خالص برای عبادت خداوند فراهم می شود. از طرف دیگر افطاری های مجلل و پرهزینه، زمینه ی دوری از خداوند را بیشتر مهیا می کند. تاکید حضرت آقا بر برپایی افطاری های ساده که واقعاً یک موضوع چشم نواز و لذت بخش در سطح عمومی است، برای رسیدن به اصل عبادت و چشم پوشی از فرعییاتی نظیر تجملات و چشم و هم چشمی ها است.
رمضان فرصت تمرین
ماه رمضان را می توان فرصت تمرین برای زندگی جاری مومنین دانست. برای مثال موضوع ازدواج را در نظر بگیرید. بسیاری از آسیب هایی که در ازدواج، جامعه ی ما می بیند به دلیل مراسم ها و سنت های پرهزینه و پرتشریفات است. وقتی که این سادگی افطار و ماه رمضان در جامعه به عنوان یک ارزش جلوه گر شود، درک می شود که می توان مراسم ها و مراودات اجتماعی را به سادگی برگزار کرد و آثار خوب و مثبت این حرکت در زندگی جاری شود. با این تجربه است که می توانیم عنصر سادگی را به مسائل و موضوعات گوناگون جامعه تعمیم دهیم. اگر این عنصر سادگی به عنوان یک الگو در جامعه پذیرفته شود، می تواند در ازدواج، در سبک زندگی، در میهمانی و مراسم های مختلف وارد شود و موفق هم باشد. آن زمان است که می بینیم تا چه اندازه کارها می تواند راحت تر انجام شود. فرهگ افطاری ساده هنگامی که اقامه شود منحصر به افطار و ماه رمضان نمی ماند، بلکه به سایر رفتارهای اجتماعی هم سرایت می کند و درآن ها نیز متبلور خواهد شد.